Marcel Páleš Správy

Plány na atrakciu narazili: So slnečnými hodinami na námestí je problém!

Vzíde z pôvodného zámeru nadviazať na históriu? Zdá sa, že áno. Krajský pamiatkový úrad stopol snahu Banskobystrického okrášľovacieho spolku a mesta, aby sa na Hodinovej veži osadili slnečné hodiny.

Ilustračný obrázok k článku Plány na atrakciu narazili: So slnečnými hodinami na námestí je problém!
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Juhozápadná strana barokovej nadstavby hodinovej veže na Námestí SNP sa kedysi pýšila slnečnými hodinami. Po požiari boli osadené v roku 1761. Z nich sa zachoval už len ukazovateľ (tzv. stylus). Ako sme vás už informovali, ešte nedávnym cieľom bolo na fasádu veže opätovne umiestniť číselník slnečných hodín.

Dotácia 1098 € odklepnutá

Na to, aby sa vízia stala skutočnosťou, bolo potrebné, aby sa pre úspešnú realizáciu spojilo mesto Banská Bystrica ako vlastník objektu s Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici a tiež Hvezdárňou v Banskej Bystrici. Jej pracovníci spracovali technickú stránku projektu. Peniaze na podporu projektu mali putovať z grantov a dotácií od mesta.

V zmysle zákona č. 49/2002 Z.z. o ochrane pamiatkového fondu v júli 2013 Mesto Banská Bystrica – ako vlastník NKP požiadalo KPÚ v Banskej Bystrici o vydanie rozhodnutia a metodické usmernenie k zámeru obnovy slnečných hodín na južnej fasáde mestskej veže na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

„O dotáciu na obnovenie slnečných hodín požiadal mesto Banská Bystrica Banskobystrický spolok okrášľovací a ochranný. Komisia pre pamätihodnosti mesta odporučila na 9. rokovaní v apríli 2013 OZ udeliť dotáciu v sume 1098 eur. Obnova mala byť realizovaná výlučne na povrchových vrstvách fasády pod odborných dohľadom reštaurátora,“ uviedla hovorkyňa mesta Martina Kanisová.

Stopol ich pamiatkový úrad

„Krajský pamiatkový úrad rozhodol, že zámer mesta Banská Bystrica realizovať obnovu slnečných hodín na južnej fasáde mestskej hodinovej veže na Námestí SNP je z hľadiska záujmov chránených pamiatkovým zákonom neprípustný,“ objasnila Kanisová.

V odôvodnení rozhodnutia sa okrem iného uvádza, že na základe výsledkov pamiatkového výskumu neboli sondážnym spôsobom zistené nálezy číselníka a čiar historických slnečných hodín a z toho dôvodu nie je možné reštaurátorským spôsobom obnoviť historické slnečné hodiny.

Zároveň Krajský pamiatkový úrad v Banskej Bystrici neeviduje žiadne archívne dokumentácie, podľa ktorých by bolo možné rekonštruovať vzhľad pôvodných historických hodín. Mesto Banská Bystrica momentálne zvažuje ďalšie kroky.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM