Ilustračný obrázok k článku Plagiátora Danka vyšetruje polícia. Člen komisie rigorózku počastoval tvrdým vulgarizmom
Zdroj: TASR

Plagiátora Danka vyšetruje polícia. Člen komisie rigorózku počastoval tvrdým vulgarizmom

Kauza škandalóznej rigoróznej práce šéfa národniarov je späť. Vyšetruje ju polícia a do "kvality" Dankovej práce si kopol aj člen komisie.

Aktualizované Marek Kravjar Správy
Aktualizované Marek Kravjar Správy

Plagiátora Danka vyšetruje polícia. Člen komisie rigorózku počastoval tvrdým vulgarizmom

Kauza škandalóznej rigoróznej práce šéfa národniarov je späť. Vyšetruje ju polícia a do "kvality" Dankovej práce si kopol aj člen komisie.

Ilustračný obrázok k článku Plagiátora Danka vyšetruje polícia. Člen komisie rigorózku počastoval tvrdým vulgarizmom
Zdroj: TASR

Necelý mesiac pred voľbami má predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany ďalší problém. Po odhalení jeho pikantnej komunikácie s obvinenou z objednávky vraždy Jána Kuciaka Alenou Zsuzsovou ho začala vyšetrovať kriminálka. Nie však kvôli „kočnerovine“, ale jeho plagiátu rigoróznej práce z roku 2000. Informáciu priniesol Denník N.

Plagiátom sa zaoberá Odbor kriminálnej polície krajského riaditeľstva v Banskej Bystrici a podľa Denníka N bol vypovedať už aj šéf národniarov. Ako portál zistil, niektorí učitelia ho nechali na UMB prejsť s odpísanou prácou a zarážajúce je, že medzi nimi je aj terajší sudca.

Prácu s názvom Verejná správa a jej charakteristické črty totiž zostavil len z ukradnutých textov z viacerých publikácií a Andrej Danko „vlastnou hlavou” napísal len úvod a obsah rigorózky, o čom sme písali TU.

Odobrovači plagiátu

Denník N zistil mená všetkých učiteľov, ktorí Danka v roku 2000 nechali prejsť s plagiátom na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a ako škola, tak aj Danko, ich mená tajili. Šokujúcou informáciou je, že jedným z nich je aj sudca Okresného súdu v Brezne Silvio Boleček, ktorého reputácia je nateraz značne poškodená.

Text pokračuje nižšie

Boleček bol oponentom práce a tak mal ako prvý prísť na to, že prínos študenta Danka bol nulový. Naopak, v oponentskom posudku ho pochválil „za samostatnú kritickú prácu s odbornou literatúrou a štylistiku na solídnej úrovni“.

Následne Danka čakala rigorózna skúška a v skúšobnej komisii sedel Ján Reken (predseda). Členmi boli Pavol Zloch a Zoltán Valentovič, ktorý medzičasom zomrel. Všetci traja odsúhlasili, že práca spĺňa kritériá, ústnu skúšku zvládol a môže získať diplom.

Ako upozorňuje redaktorka, Ján Reken nateraz pôsobí na Vysokej škole Danubius v Sládkovičove, ktorej rektorom je Dankov bývalý minister školstva Peter Plavčan.

Dankov oponent Boleček hádže zodpovednosť za plagiát na skúšobnú komisiu na čele s Rekenom a tvrdí, že Dankovu prácu o verejnej správe ani nechcel hodnotiť, pretože sa v tejto téme až tak odborne neorientoval.

Podvolil sa, keď mu pohrozili, že ak nebude robiť veci, ktoré mu prikážu, na právnickej fakulte v Bystrici skončí.

„Podiel cítim, ale či je to práve vina… Jednoducho v danom čase som podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia ohodnotil prácu, že je v poriadku. V tomto zmysle mám svedomie čisté. No považujem za veľkú hanbu, že je meno Univerzity Mateja Bela s niečím takýmto spájané," uviedol pre Denník N Baloček, ktorý je od roku 2008 sudcom v Brezne.

Teoretická pi…

V rozhovore pre Denník N tiež opisuje, že pred vypracovaním posudku sa radil so starším kolegom Zlochom. „Povedal, je to teoretická pi…, ale je to dobré.“

To, že Danko do rigoróznej práce opísal najpoužívanejšie učebnice o verejnej správe Zloch reagoval, že sa spoľahol na oponentský posudok.

Na v tom čase hanebnú povesť Bystrickej školy prednedávnom upozornil aj bývalý minister školstva Juraj Draxler (Smer-SD), ktorý priznal, že tam bolo bežné kupovanie titulov. Zloch a Boleček tvrdia, že sa tam s takými praktikami nestretli.

Podľa informácií Denníka N policajti okrem iného riešia aj porušovanie autorských práv. Preverovacia komisia UMB vo svojej správe vlani konštatovala, že Danko ako autor práce nerešpektoval autorský zákon.

Ministerka školstva a Dankova spolustraníčka Martina Lubyová sľúbila, že predloží novelu zákona namierenú proti plagiátorom. Sľub však nedodržala.

SLEDUJTE NÁS AJ NA FACEBOOKU

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín