Jakub Forgács Správy

Park pri Kaštieli Radvanských získal nový look: Čistili ho aj študenti z USA a Mexika

Množstvo dobrovoľníkov nielen z Radvane, ale aj stredoškoláci zo zahraničia sa v nedeľu zapojili do projektu skrášlenia parku pri Kaštieli Radvanských. Ten sa totiž minulý rok umiestnil na piatom mieste ankety Bystrické strašidlá - stavby, ktoré špatia naše mesto...

Ilustračný obrázok k článku Park pri Kaštieli Radvanských získal nový look: Čistili ho aj študenti z USA a Mexika
Zdroj: TASR

V banskobystrickom parku Kaštieľa Radvanských v nedeľu Banskobystrický okrášľovací spolok (BBOS) zorganizoval brigádu s cieľom skrášliť ho. Do prác sa zapojili nielen Radvančania, ale aj traja študenti zo Spojených štátov amerických, Brazílie a Mexika, ktorí sú v meste pod Urpínom v rámci výmenného pobytu Rotary klubu Banská Bystrica a navštevujú tu stredné školy. „Pridalo sa k nám viac-menej propagačne OZ Za krajšiu Radvaň a Občianska rada Radvaň, to znamená, že nám pomohli s plagátmi a takisto propagáciou. Čiže, aj vďaka nim je tu toľko ľudí,“ konštatovala predsedníčka BBOS Diana Vigašová. Pozvali tiež stálych dobrovoľníkov, ktorí chodia na všetky ich akcie.

Jedno z bystrických strašidiel

BBOS minulý rok zorganizoval anketu Bystrické strašidlá – stavby, ktoré špatia naše mesto. Na piatom mieste sa umiestnil práve Kaštieľ Radvanských, ako piate najväčšie strašidlo v Banskej Bystrici. „Vlani sme teda začali rovno s takým okrášľovaním týchto strašidiel, v rámci, samozrejme, našich možností. Začali sme kinom Hviezda,“ vysvetlila Vigašová. Tento rok sa rozhodli nadviazať práve skrášlením parku pri kaštieli. „Samozrejme, opäť tým, čo je v našich možnostiach – to je jedine nejaký zber odpadu a pohrabanie padnutého lístia,“ podotkla Vigašová.

Podpredseda BBOS Martin Klus informoval, že zahraničných študentov zapájajú aj do práce v komunite. „Toto je jedna z aktivít, do ktorej sme ich zainteresovali, ale popri tom, samozrejme, cestujú, vidia čo možno najviac zo Slovenska, učia sa slovenský jazyk a podľa možností spoznávajú našu kultúru,“ povedal. Ako Klus pokračoval, keď ich o spoluprácu na brigáde požiadal, okamžite súhlasili. „Bol som veľmi prekvapený, najmä v Amerike je tá tradícia dobrovoľníctva, takže Devon (Devon Ford, študent z Floridy, pozn. red.) okamžite povedal, že ide. A ako vidíme, je veľmi aktívny. Myslím, že dievčatá sa takisto potešili, hoci majú k tomu trochu jednoduchší prístup, nezbierajú ťažšie veci, ale aspoň pomáhajú s lístím,“ konštatoval Klus.

Budova je v zlom technickom stave

Banskobystrickú kultúrnu pamiatku Kaštieľ Radvanských, ktorý stojí v mestskej časti Radvaň, má v prenájme Akadémia umení v Banskej Bystrici (AU BB). Mesto vlastní túto národnú kultúrnu pamiatku od roku 1994. Odvtedy boli vykonané na objekte iba základné údržbárske práce a sčasti opravená strecha, preto je budova v súčasnosti v zlom technickom stave.

Park pri Kaštieli Radvanských získal nový look: Čistili ho aj študenti z USA, Br
2
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM