Ožíva dedina s vlastnou rozprávkovou menou: Na Donovaloch si rodičia s drobcami prídu na svoje

Rozprávková dedinka Habakuky na Donovaloch sa chystá na poriadny nápor malých i veľkých návštevníkov. Aj toto leto ich poteší čarovný svet Pavla Dobšinského, plný rozprávkových bytostí a nielen to...

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Ožíva dedina s vlastnou rozprávkovou menou: Na Donovaloch si rodičia s drobcami prídu na svoje
Zdroj: TASR

Letnú sezónu otvárajú 28. júna a odvtedy bude celé leto otvorená denne od 10:00 do 18:00. Habakuky v týchto dňoch navštevujú iba vopred ohlásené, organizované skupiny školákov z celého Slovenska. Na Medzinárodný deň detí, urobili výnimku. Dedinka sa otvorila aj rodinám s deťmi a jednotlivcom, ktorí sa chceli dať vtiahnuť do atmosféry slovenských ľudových rozprávok.

Habakuky je ojedinelá atrakcia, ktorá návštevníkov sprevádza rozprávkovým svetom Pavla Dobšinského už päť rokov. Dedinku tvoria stavby v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry, ktorým dominuje Škrupinový zámok s jazierkom. V areáli sú čarovné domčeky rôznych tvarov a mien, ako zakliate Čierne mesto, Hodovňa, Železná hora, Slnečník či domček Proroka Raka.

V amfiteátri s kapacitou 200 ľudí sa počas leta každú chvíľu odohrávajú divadelné predstavenia. Kto vyhladne, nakŕmia ho v miestnej Hodovni a kto chce nakúpiť, musí do obchodného domu Kúrnik Šhopa Senter. Eurami v Habakukoch nezaplatíte, dedinka má svoju vlastnú originálnu rozprávkovú menu. Je ňou zlatý a strieborný habakuk, ktorý zameníte iba habakukáčskej zmenárni u vodníka Dušičku. Bankovky zasa v bankomatoch – habodajoch.

Fantázia a hravosť ľudí z Habakúk nemá hraníc a už dnes majú pre deti i rodičov pripravené špeciálne akcie na leto. „Ešte ich nebudeme všetky prezrádzať, ale môžu sa tešiť napríklad na špeciálny víkend plný slovenských stríg a strigôňov, vodníkov, svetlonosov, jednoducho našich strašidiel. Žiadne americké. Budeme znova variť Valibukove silobušky (bryndzové halušky) a na špeciálnej akcii pod názvom Mňamota zasa tradičné slovenské jedlá, napríklad haruľu. No u nás sa volá haharuľa,“ hovorí produkčná Habakukov Kristína Belicová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame