Marcel Páleš Rôzne

Ostrieľaný včelár Ján Píš: Ku svojím včelám ide aj v trenírkach!

Med sa oplatí konzumovať pravidelne, teda nielen vtedy, keď na nás lezie nejaký zdravotný neduh. Tvrdí to včelár Ján Píš, ktorý o účinkoch medu a včelárstve prezradil aj mnohé iné zaujímavosti.

Ilustračný obrázok k článku Ostrieľaný včelár Ján Píš: Ku svojím včelám ide aj v trenírkach!
Zdroj: TASR

Pri medobraní – vytáčaní medu je podľa neho najnáročnejšie vyberanie plných rámikov z úľov, zmetanie včiel. „No dnes máme už aj toto zmechanizované elektrickými zmetačmi. Takže medobranie je radosť pre včelára aj celú jeho rodinu, lebo majú všetci zamestnanie,“ opisuje včelár.

Med je výborný aj do kúpeľa!

„Mám osobnú skúsenosť u jednej mojej stálej zákazníčky, ktorá používa med do vaňového kúpeľa si primieša kilogram medu. Med má vynikajúce účinky na pleť a pokožku, zjemní ju a odstráni rôzne neduhy na pokožke, zápalové, vyrážkové defekty, drsnosť a pod.,“ prezradil Píš.

Nemôže si dovoliť pichavé a útočné včely

Vo svojich včelstvách vymieňa takmer 80% matiek. Obyčajne ich kupuje od osvedčených chovateľov včelích matiek a niečo si dochová aj doma. „Kvalitné, výkonné matky s dobrými vlastnosťami (kľudné, nepichavé, nerozlizajúce sa, s dobrým čistiacim pudom aj znáškami) nechávam aj dva až štyri roky. Keďže na moju včelnicu chodí veľa mladých ľudí aj detí, nemôžem si dovoliť mať pichavé a útočné včely,“ vysvetľuje Píš.

Matky vymieňa zásadne do odloženca bez otvoreného plodu a do úľa ich pridáva so sprievodom včiel, spájaním, kedy cudziu matku vraj zaručene prijmú. „Aj keď sa stáva, že ak im geneticky nevyhovuje, tak si ju neskôr sami vymenia.“

Posledné vytáčanie medu robí koncom júla, a to ak sa vyskytla nejaká medovicová znáška, pokiaľ nie, tak im posledné zvyšky medu necháva na zimovanie, pretože zimovať na čistom cukre je podľa neho zdravotne pre včielky nepriaznivé, a to najmä pri cukroch, aké sa vyrábajú teraz.

Je im zároveň aj lekárom

„Liečenie na klieštika včelieho robím počas celej sezóny a to buď prirodzeným spôsobom, alebo aplikáciou organických kyselín, ktoré sa v menších množstvách nachádzajú aj v mede, robí sa to zásadne medzi medobraním,“ hovorí včelár.

Pretože ani jedno liečenie nie je 100%-né, nasleduje ešte liečenie u nás povolenými a neškodnými liečivami fumigáciou – zadymením a aerosolom, ktoré nezanechávajú reziduá v mede ani vo vosku.

Včely je potrebné zamestnať

Včely, aby sa nerojili, dobre sa rozvíjali, musia byť neustále zamestnané, a to starostlivosťou o plod a stavbou včelieho diela na medzistienkach. „Pokiaľ je prínos nektáru z prírody, stavajú ochotne, pokiaľ nie, treba ich prikrmovať cukrovým sirupom. Dnes sú k dispozícii aj plastové medzistienky, no ja ich nepoužívam, pretože u nás sú pomerne krátko a malé skúsenosti s ich kvalitou, čo sa týka teploty, a, samozrejme, aj cena pre nás nie je zaujímavá, sú pridrahé,“ objasňuje Píš.

Vynikajúcim produktom včiel je podľa neho aj propolis, ktorý by mal byť vo vyluhovanej podobe v každej domácnosti počas celého roka. „Má vynikajúce antibakteriálne, protiápalové a dezinfekčné vlastnosti, dá sa užívať vnútorne aj zvonka. Vynikajúci je pri chrípkových ochoreniach, ochoreniach ďasien, na poranenie, kožné choroby, ak vám nezaberie fungicídny prípravok na plesne, vyskúšajte propolisovú tinktúru, po niekoľkých opakovaniach sa vám stratia, rovnako aj na kurie oká, bradavice a pod.,“ nabáda včelár.

Čo všetko sa dá so včelím voskom?

Včelí vosk používa na výrobu sviečok, figúrok, pre zdravú a prirodzenú arómu v byte. „Porovnajte aromatickú sviečku z parafínu a včelieho vosku. Nezrovnateľné! Taktiež na potieranie foriem pri pečení vianočných oblátok, dá sa aj konzumovať s materskou kašičkou, používam ho aj na výrobu orgonitov. Je podľa mňa lepší ako používaný silikón, aj na parafínové zábaly, v praxi sa nepoužíva včelí vosk najmä preto, že je drahší ako anteticky vyrobené produkty a predražilo by to výrobok alebo procedúru,“ vysvetľuje včelár.

Materskú kašičku produkuje len pre vlastnú rodinu a na objednávku aj pre známych, na posilnenie organizmu a na úpravu krvného tlaku. Taktiež veľmi žiadaný je včelí peľ, na zdravotné účely, najmä pre pánov na prevenciu a liečenie prostatických chorôb, pre chudokrvné deti a dievčatá.

Nemenej zaujímavý je podľa včelára Píša aj účinok včelieho vzduchu pri respiračných chorobách, astme. „V Rakúsku majú na tieto diagnózy v Alpách vybudovanú liečebňu, dokonca je to predpisované – sedenia lekármi a hradené posťovnou, tvrdia že majú vyše 90%-nú úspešnosť liečby. Pripravujeme sa aj my na túto formu aplikácie včelieho vzduch, zatiaľ len privátne, experimentálne. Ja dom. Používam na tento účel ochrannú masku CO s hadicou a splní ten istý účel ako licencovaná drahá maska,“ opisuje Píš.

Niekedy ide k nim len v trenírkach

Vzťah k včelám má vypestovaný a už pri príchode na včelnicu vie posúdiť podľa vonkajších znakov a prejavov, ako k nim pristupovať. „Pokiaľ je znáška, človeka si vôbec nevšímajú, môžete s nimi robiť len v trenírkach bez ochranných pomôcok a niekedy aj dymáka,“ prezrádza Píš.

„Dymák sa používa na to, aby ich včelár ukľudnil, oni sa nasajú medom a sýta včela je potom kľudná a nepichavá. Pred dymom majú včely rešpekt, pretože keď žili ešte voľne v prírode ich hlavnými nepriateľmi geneticky zakódovanými z vývojového hľadiska bol požiar (blesk) v lese a medveď,“ vysvetľuje včelár.

Včely cítia náladu človeka

„Nechoďte na včelnicu v tmavom a chlpatom oblečení, lebo vás budú pokladať za nepriateľa-medveďa a prvého vás pichnú. Keď sme boli v Rakúsku u jedného kolegu včelára, vždy keď išiel pracovať so včelím úľom, symbolicky ho pohladil rukou, pomaznal sa sním a až potom ho išiel otvoriť, čo sa mi veľmi páčilo, pretože včely dokážu vycítiť aj vašu náladu, či ste nervózni, roztržitý a podobne,“ prezradil nám včelár Ján Píš.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM