Marcel Páleš Kultúra

Osobnosti Banskej Bystrice: Matej Bel sa prehrýzal s biednym mešcom suchým chlebom

Matej Bel, jeden z najznámejších a najslávnejších barokových učencov a literátov, je neodmysliteľne spätý s Banskou Bystricou. Aj banskobystrická univerzita mu vzdala úctu v pomenovaní (Univerzita Mateja Bela). Kto ale bola Veľká ozdoba Uhorska?

Ilustračný obrázok k článku Osobnosti Banskej Bystrice: Matej Bel sa prehrýzal s biednym mešcom suchým chlebom
Zdroj: Dnes24.sk

Matej Bel (*22. 3. 1684 v Očovej – †29. 8. 1749 v Bratislave) bol slovenský polyhistor, pedagóg, kazateľ, historik a geograf.

Odsúdený na smrť!

Rodák z Očovej získal práve v Banskej Bystrici základný kameň svojho vzdelania. V rokoch 1695 až 1700 a 1702 až 1704 bol študentom banskobystrického evanjelického gymnázia. Neskôr tu tiež začal svoju pedagogickú aj vedeckú kariéru. V rokoch 1708–09 tu pôsobil ako konrektor a v rokoch 1710–14 ako rektor.

V roku 1709 počas Rákociho povstania ho v Bystrici cisársky gen. Heister odsúdil ako buriča na smrť, neskôr ho našťastie omilostil.

Rád písal listy

Dominantným jazykom Belovej korešpondencie sa stala latinčina, ale v jednotlivých listoch dokázal plynule prechádzať do nemčiny, maďarčiny či slovenčiny. Neraz sa vo svojich dopisoch vyjadroval aj k banskobystrickým reáliám.

Počas štúdií v Halle listovo kontaktoval najmä mestského senátora a notára Martina Klimenta: „Už sa mi vrátila chuť do jedla (len keby sa našlo niečo v mojom biednom mešci), a to tak veľmi, že ju nestíham zahnať ani suchým chlebom. Ale teraz už dosť nárekov.“

Predložil projekt, z ktorého vznikol SAV

Matej Bel bol nielen vynikajúcim vedcom, ale aj významným organizátorom vedeckého života. V roku 1735 vystúpil s projektom vytvorenia Uhorskej učenej spoločnosti v Bratislave. Hoci tento projekt sa vtedy nepodarilo realizovať, po ďalších vývojových etapách sa neskôr uskutočnil a vyústil napokon až do vzniku SAV. Takže Mateja Bela možno pokladať za iniciátora vzniku inštitucionali­zovanej vedy na našom území.

A čo píše Matej Bel v preambule spomínaného dokumentu, ktorým chcel založiť Učenú spoločnosť v Bratislave? „Pretože je isté, že sotva v Európe nejaká krajina, v ktorej by boli vedy na tom horšie ako v Uhorsku, dali sa ušľachtilí synovia vlasti dokopy a dali si námahu, aby tento nedostatok zo všetkých síl odstránili.“

  • Zdroj: Encyklopedický ústav SAV + Významné osobnosti v dejinách Banskej Bystrice, ŠVK, 2010
  • Foto: archeol.sav.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM