Jakub Forgács Správy

Zvýšená úmrtnosť na rakovinu, porážky aj mŕtvice: Čo stojí za zdravotným stavom Krupinčanov?

O nepriaznivý zdravotný stav Krupinačnov, za ktorý môže tamojšie geologické prostredie, sa už zaujíma aj Ministerstvo životného prostredia. Prostredníctvom projektu Life for Krupina, realizovaného za pomoci financií z EÚ, chce tento problém riešiť formou rôznych technologických opatrení a osvety.

Ilustračný obrázok k článku Zvýšená úmrtnosť na rakovinu, porážky aj mŕtvice: Čo stojí za zdravotným stavom Krupinčanov?
Zdroj: TASR

Ako sa píše na stránke Mesta Krupina, riešiteľským pracoviskom je Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, spoluriešiteľské pracoviská sú Mesto Krupina a Okresný úrad Krupina. „Celý okres Krupina leží na horninovom prostredí vulkanitov. Hlavnou príčinou negatívneho vplyvu na obyvateľstvo je to, že prostredie vulkanitov (hlavne andezity a ich pyroklastiká) neuvoľňujú do ostatných zložiek životného prostredia, do podzemných/pitných vôd, do pôd a do potravinového reťazca dostatočné množstvo vápnika, horčíka, selénu a ďalších pre ľudské zdravie potrebných prvkov,“ uviedol autor výskumu Stanislav Rapant, podľa ktorého sú obsahy vápnika a horčíka v pitných vodách vulkanitov na spodnej hranici normy pre pitnú vodu a často aj nižšie.

Výskumy Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra dokázali, že tento nedostatočný obsah vápnika a horčíka sa prejavuje v zdravotnom stave obyvateľstva Krupiny a celých neovulkanitov (podobná situácia je aj napríklad v okresoch Detva a Banská Štiavnica). A to najmä v kardiovasku­lárnych ochoreniach (porážky, mŕtvice a pod.). **Hodnota relatívnej úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia je v okrese Krupina približne o 50 % vyššia v porovnaní s inými oblasťami Slovenskej republiky. Taktiež sa prejavujú v náraste onkologických ochorení.

V okrese Krupina je dokázaná zvýšená úmrtnosť na onkologické ochorenia. Je ich približne o 20 – 30 % viac ako je celoslovenský priemer.** Tieto skutočnosti sa odrážajú aj v celkovej dĺžke života, ktorá je o tri až štyri roky nižšia ako je celoslovenský priemer.

Odborníci chcú tento nedostatočný obsah životne dôležitých prvkov zvyšovať jednoduchými technologickými opatreniami vo vybratých zdrojoch pitných vôd. Environmentálno-zdravotnou osvetou, formou prednášok, besied, plagátov, internetu budú upozorňovať miestne obyvateľstvo na možné nepriaznivé účinky geologického prostredia. Budú tiež vysvetľovať, ako týmto nepriaznivým vplyvom v každodennom živote predchádzať.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM