Stanislav Černák Správy

Zvolen a čierne skládky odpadu: Ako je na tom naše mesto?

S takzvanými čiernymi skládkami a nelegálnym odpadom bojuje takmer každé slovenské mesto. Zisťovali sme, ako je na tom Zvolen.

Ilustračný obrázok k článku Zvolen a čierne skládky odpadu: Ako je na tom naše mesto?
Zdroj: Dnes24.sk

Len nedávno nás upozornil na tzv. čiernu skládku pri rieke Hron náš čitateľ. Ako nás informovala inšpektorka zvolenskej mestskej polície Katarína Gondášová, tú už odstránili. Čierne skládky sú však problémom zrejme každého slovenského mesta a Zvolen nie je výnimkou.

Celoplošné čistenie

„Od jari 2014 prebiehalo na území Zvolena celoplošné čistenie, kde mesto Zvolen zabezpečilo odstránenie nelegálnych skládok, údržbu a čistenie verejného priestranstva,“ prezradila Gondášová pre Zvolen 24 a pokračovala, „Nelegálne skládky neevidejueme vo vyššom počte. Presné štatistiky budú známe až ku koncu roka.“

Jednou z povinností mestskej polície je aj vykonávať dohľad nad dodržiavaním všeobecno záväzných nariadení obce a mesta a jedným z nich je aj VZN Zvolena o nakladaní s komunálnymi odpadmi. „V prípade, že je mestskej polícii nahlásená skládka komunálneho, stavebného či iného odpadu, prípadne ju policajt zistí počas vykonávania hliadky, začne sa šetrenie, kde sa zisťuje pôvodca skládky,“ vysvetľuje postup inšpektorka Gondášová.

Monitoring vykonávajú mestskí policajti

Ako ďalej uvádza, ak je známy pôvodca a je si vedomý svojho konania, je riešený v zmysle príslušných zákonov s tým, že si skládku odpadu odstráni na vlastné náklady v určenom termíne. „V opačnom prípade je vec podstúpená Odboru životného prostredia.Ak sa objasňovaním nepodarí zistiť pôvodcu nepovolenej skládky, vyčistenie zabezpečí Mesto Zvolen. Zistené tvz. čierne skládky na území mesta Zvolen sú v prevažnej miere konzultované s oddelením Životného prostredia, s Okresným úradom a s oddelením Starostlivosti o životné prostredie, kde vzájomná spolupráca je v mnohých prípadoch nevyhnutná. Ešte dodám, že monitoring vzniku nepovolených skládok vykonávajú mestskí policajti v jednotlivých okrskoch počas hliadkovej činnosti v peších a motorizovaných hliadkach a tiež sa kontrolujú aj miesta, kde je vjazd s vozidlom komplikovaný. Tu sa využíva na monitoring cyklohliadka,“ obšírne doplnila.

Vo Zvolene našťastie neevidujeme závažné prípady znečistenia životného prostredia nelegálnymi skládkami. „Všetky zistené prípady znečistenia verejného priestranstva odpadom alebo zistené čierne skládky sú operatívne riešené v spolupráci medzi všetkými zapojenými subjektami a to platí tiež pre skládky nebezpečného odpadu a tiež skládky s väčším rozsahom,“ vysvetlila zvolenská inspektorka.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM