Jakub Forgács Správy Samospráva

Využili ste už cyklobusy? Jazdia hneď v 5 regiónoch Banskobystrického kraja

V Banskobystrickom kraji sa môžete vydať za cykloturistikou aj vďaka cyklobusom. Aké sú možnosti?

Ilustračný obrázok k článku Využili ste už cyklobusy? Jazdia hneď v 5 regiónoch Banskobystrického kraja
6
Galéria
Zdroj: Banskobystrický kraj Turizmus

Cyklobusy jazdia v regiónoch Stredné Slovensko, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad a Gemer a to aj vďaka tomu, že pri tomto projekte sa spojilo viacero partnerov sledujúc jeden spoločný cieľ: podporiť cykloturistiku v regiónoch BBSK. Informovala o tom Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) BBSK.

Nová destinácia

Na Strednom Slovensku jazdí cyklobus od 15. mája. Jubilejný desiaty ročník banskobystrického cyklobusu prišiel s novinkou, ktorou je nová cieľová destinácia. Tú hlasovaním vybrali priaznivci na sociálnych sieťach. „Teší nás pretrvávajúci veľký záujem Bystričanov i návštevníkov o cyklobus. Svedčí o tom aj vysoká odozva a množstvo reakcií na nedávnu anketu, v ktorej sme vyberali novú cieľovú lokalitu, ktorá doplní tie, na ktoré sú užívatelia cyklobusu už zvyknutí,”uviedol Jiří Pěč z Oblastnej organizácie cestovného ruchu /OOCR/ Stredné Slovensko. Doplnil, že cyklobus bude premávať počas víkendov a sviatkov až do 26. septembra a tradičné destinácie Donovaly, Malý Šturec, Šachtičky, Hrochoť – Kyslinky doplnia Ľubietová a Strelníky.

„Okolie Ľubietovej ponúka krásne prírodné scenérie a ukryté nerastné bohatstvo, s ktorým sa cyklisti môžu bližšie zoznámiť na banskom náučnom chodníku či v múzejných priestoroch obecného úradu,“ približuje Dominika Moravčíková z OOCR Stredné Slovensko. Neďaleko sa nachádza aj geografický stred Slovenska, vrch Hrb. Ten ponúka panoramatické výhľady na Nízke Tatry, Kremnické vrchy, Veľkú Fatru, Vtáčnik, Slovenské rudohorie a pri dobrej viditeľnosti až na štíty Vysokých Tatier.

„V tomto roku plánujeme v spolupráci s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja dôstojné označenie tohto jedinečného miesta a vybudovanie bezpečnej vyhliadkovej plošiny,“ dopĺňa Jiří Pěč. Aj Strelníky ponúkajú výborné podmienky pre cykloturistiku. Priamo cez obec prechádza cyklomagistrála „Okruh okolo Poľany“. Túto, aj mnohé ďalšie cyklotrasy, môžu cyklisti nájsť na portáli zahoramizadolami.sk s detailnými informáciami vďaka platforme OutdoorActive.

Ďalšie aktuálne správy

Aj v ďalších regiónoch

V regióne Gemer vyrazí cyklobus túto sezónu na dvanásť jázd a prepojí top lokality regiónu. “Náš cyklobus organizuje mesto Hnúšta za podpory našej organizácie a Banskobystrického samosprávneho kraja. Spojí top lokality v širšom okolí mesta Hnúšťa a to mesto Tisovec, obec Muráň, Revúcu k UNESCO lokalite Ochtinskej aragonitovej jaskyni. Odtiaľto vedie cyklotrasa k Slavošovskému tunelu. Ten so svojou dĺžkou 2401 metrov a zaujímavým tvarom písmena S prepája Magnezitovce so Slavošovcami. Tunel je plne prístupný a prechádza ním oficiálna cyklotrasa, je najdlhším cyklotunelom v Európe a tretím najdlhším na svete,” uviedol Jaroslav Hric z oblastnej organizácie Gemer.

Ďalší cyklobus v kraji Za horami, za dolami je cyklobus Novohrad & Podpoľanie. Ten spustil svoje jazdy počas víkendu 5. – 6. júna a bude premávať až do 12. septembra. Cyklo-nadšenci sa cyklobusom môžu každú sobotu vyviezť na Podpoľanie až na Látky, Prašivú a každú nedeľu na Ábelovú, odkiaľ si vedia naplánovať zaujímavé cyklotrasy plné zastávok s prírodnými atrakciami.

„Som veľmi rád, že sa nám v spolupráci s mestom Lučenec a BBSK aj tento rok podarilo zorganizovať Cyklobus Novohrad & Podpoľanie. Každým rokom zaznamenávame väčší záujem o spoznávanie nášho regiónu zo sedla bicykla. Tohtoročnou novinkou je, že lístok pre cyklistov je zdarma. Kto si chce spraviť peknú túru, v krásnom prostredí, tak môže ísťaj bez bicykla, ale zaplatí jedno euro pre cyklobus Novohrad a dve eurá pre cyklobus Podpoľanie,“ priblížil projekt riaditeľ OOCR TNP, Tomáš Krahulec.

BBSK podporil letné cyklobusy a tourbusy sumou 15-tisíc eur. Ján Lunter, predseda BBSK uviedol: „Podporu cykloturistiky vnímame ako našu povinnosť aj vzhľadom na to, že chceme rozvíjať ekologické a udržateľné formy turizmu. Za posledné dva roky sme v cyklotéme spravili niekoľko výrazných krokov, okrem pasportizácie všetkých trás v kraji sme aj na základe výsledkov tohto procesu začali pracovať so systémom OutdoorActive, ktorý poskytuje detailné informácie o cyklotrasách v kraji. V neposlednom rade podporujeme aj značenie cyklotrás a samozrejme cyklobusy, ktoré umožnia cykloturistom objavovať krásne miesta v našom kraji.“

Fungujú aj tourbusy

Petra Šuhajdová z Krajskej organizácie cestovného ruchu BBSK Turizmus doplnila, že cyklobusy často pomáhajú preklenúť nebezpečné a dopravne frekventované úseky resp. skrátia náročnejšie výlety. „Okrem toho kraj podporuje aj takzvané tourbusy, ktoré vyvezú návštevníkov za netradičnými organizovanými zážitkami na najkrajšie miesta napríklad do srdca Národného parku Veľká Fatra, na Kráľovu studňu, do lesníckeho skanzenu vo Vydrove alebo pod Kráľovu hoľu.“

Petra Hlásniková Ridzoňová z OOCR Región Horehronie doplnila: „Na Horehroní bude tento rok počas leta premávať niekoľko tourbusov, jeden bude určený aj pre cykloturistov, keďže bude mať vozík určený na prepravu bicyklov. Naše tourbusy umožnia návštevníkom regiónu spoznávať napríklad históriu mesta Brezno či tému Coburgovcov, odvezú za zážitkom pod nočnou oblohou aj za mnohými ďalšími.“

Informácie o cyklobusoch a tourbusoch v kraji sú k dispozícii na webových stránkach jednotlivých regiónov:

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Banskobystrického kraja

V Banskobystrickom kraji sa môžete vydať za cykloturistikou aj vďaka cyklobusom
6
Galéria
Zdroj: Banskobystrický kraj Turizmus
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM