Jozef Sliacky Rôzne

Voľby v Podzámčoku sa skončili remízou

Zmena na primátorskom poste v kúpeľnom meste Sliač. Ponúkame prehľad zvolených starostov a primátorov v okrese Zvolen.

Ako informujeme na inom mieste, vo Zvolene obhájil svoje primátorské miesto kandidát multispektrálnej koalície Miroslav Kusein, ktorého významnou podporou boli najmä voliči najsilnejšej slovenskej politickej strany Smer-SD. V okresnom meste tak môže pokračovať v rozvojovom programe, ktorého začiatky sa spájajú s primátorovaním Vladimíra Maňku, dnešného banskobystrického župana.

V druhom meste Zvolenského okresu, v kúpeľoch Sliač, došlo k výmene na primátorskom mieste. Po dvoch volebných obdobiach odchádza Stanislav Koreň, ktorý je mimochodom poslancom krajského parlamentu, a nahradí ho Daniel Dunčko, ktorého nominovala do volieb koalícia SDKÚ-DS a SaS.

K zmenám došlo aj v niektorých obciach Zvolenského okresu. Pozrime sa na ne v abecednom poriadku.

V Babinej obhájila svoje miesto starostky Jana Gregušová, keď jej jediným súperom bol komunistický kandidát Peter Suchánek.

V Bacúrove bude aj v ďalších štyroch rokoch starostovať Katarína Zlámalová, ktorú nominovalo spojenectvo Smeru-SD s ĽS-HZDS, a ktorá nemala protikandidáta.

V susedných Brezinách došlo k výmene. Igor Klein odovzdá richtársku palicu 58-ročnému Ondrejovi Frlajsovi, ktorý kandidoval ako nezávislý.

Rovnako ako v Brezinách aj v Budči boli traja kandidáti na post starostu obce. Toto miesto si obhájil František Moravec, ktorý kandidoval za koalíciu ĽS-HZDS, SMER-SD a Most-Híd.

V Bzovskej Lehôtke doterajší starosta Jozef Pálka (Smer-SD, ĽS-HZDS) nemal konkurenta.

V Dobrej Nive, ktorá v ostatných rokoch zožala rad úspechov najmä ako Dedina roka 2009, sa po štvorročnom pôsobení odchádza z vlastného rozhodnutia úspešná starostka Mária Sýkorová. O uvoľnenú stoličku mali záujem štyria muži, z ktorých si občania vybrali reprezentanta SDKÚ-DS Martina Krúdyho.

Dlhoročný starosta Dubového Milan Balko už nekandidoval a uvoľnil miesto mladším. Z trojice jeden muž a dve ženy našla medzi obyvateľmi dediny najväčšiu podporu 48-ročná Anna Janovicová, ktorá kandidovala za koalíciu SMER-SD a ĽS-HZDS.

V Hronskej Breznici mali dvoch nezávislých kandidátov. Starostom zostane doterajšia hlava obce Igor Kanda.

Starostom Kováčovej zostáva Slavomír Brachna (ĽS-HZDS), hoci sa o toto miesto uchádzali ďalší traja kandidáti.

V Lieskovci mali dvoch kandidátov na post starostu. Miesto si obhájil Peter Ťavoda (Smer-SD a ĽS-HZDS)

K zmene došlo v dedinke Lukavica, kde bude v ďalšom volebnom období starostom obce 31-ročný Róbert Kíšik. Kandidoval ako nezávislý.

V najmenšej dedine okresu, v Michalkovej, ktorá má len 47 obyvateľov, bude opäť starostom nezávislý kandidát Ján Parobok.

V Očovej už nekandidoval doterajší starosta Juraj Kubiš. Záujem o vedenie tejto rázovitej obce malo päť chlapov, z nich získal najviac voličských hlasov 45-ročný Jaroslav Dominik.

Tesne pred voľbami sa vzdala kandidatúry Miroslava Bučanová, ktorá bola niekoľko volebných období starostkou Ostrej Lúky. Zostal tak v hre iba jeden uchádzač o toto miesto: 34-ročný Juraj Jelok, nezávislý kandidát.

Už niekoľko volebných období je na čele Pliešoviec Štefan Sýkora. A bude aj ďalšie štyri roky, keďže spomedzi štyroch kandidátov získal najväčšiu dôveru voličov. Do týchto volieb išiel ako nezávislý kandidát.

Ku kurióznej situácii došlo v Podzámčoku. Obaja kandidáti – doterajší starosta Martin Babika (Smer-Sd, ĽS-HZDS) aj Radoslav Hudák (nezávislý) dostali po 131 hlasov, takže voľby sa v tejto obci budú opakovať.

V Sáse boli voľby starostu viac-menej formalitou, keďže jedinou kandidátkou na starostku bola Ľubica Gregušová, ktorá háji farby Smeru-SD.

Svoje miesto obhájila aj starostka Sielnice Anna Gavajdová, hoci mala dvoch protikandidátov.

O primátorský post v Sliači malo záujem päť občanov. Ako sme už uviedli, z tohto „päťboja“ vyšiel víťazne Daniel Dunčko, 47-ročný živnostník, ktorý mal podporu najmä zo strán SDKÚ-DS a SaS.

V Tŕní doslúžil údajne najdlhšie pôsobiaci slovenský starosta Vladimír Kapusta. Na čele tejto horskej obce bol 39 rokov a teraz si povedal, že stačilo a dáva priestor iným. Nahradiť sa ho chystalo až osem kandidátov, z ktorých si voliči vybrali Júliusa Murína, 53-ročného elektrotechnika, ktorý kandidoval za stranu Smer-SD.

K zmene došlo aj v susednej Turovej. Tu síce doterajšia starostka Ľudmila Koleničová kandidovala opäť, ale tentoraz sa občania rozhodli dať dôveru inej žene – Jane Jarotovej, ktorá kandidovala ako nezávislá.

Doterajší starosta Veľkej Lúky nemal záujem držať ďalej v rukách richtársku palicu. Iniciatívy sa chopili štyri ženy, z ktorých získala najviac hlasov Júlia Šebová z ĽS-HZDS.

O výsledkoch volieb primátora Zvolena píšeme na inom mieste. Zvolenským richtárom zostane Miroslav Kusein.

Vo Zvolenskej Slatine mali päť kandidátov na starostu, nebol však medzi nimi doterajší starosta Ján Beňo, no znova sa uchádzal o priazeň voličov jeho predchodca Juraj Kováčik. Voľby ukázali, že v tejto dedine má najväčšiu dôveru 47-ročná Mária Klimentová, doterajšia matrikárka obce.

Poslednou v abecednom poradí je Železná Breznica. V nej niekoľko volebných období viedol obecný úrad Vladimír Pastierovič. V sobotňajších voľbách však už neuspel. Zo štyroch kandidátov si voliči vybrali 45-ročného Jána Dúbravského, ktorý kandidoval za stranu Smer-SD.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM