Jakub Forgács Správy

Vo zvolenskom parku sa rúbu topole. Mesto: Sú vyschnuté a nebezpečné

Prvé januárové dni neboli pre výrub zvolené náhodne. Toto je dôvod!

Ilustračný obrázok k článku Vo zvolenskom parku sa rúbu topole. Mesto: Sú vyschnuté a nebezpečné
Zdroj: Mesto Zvolen

Výrub, prebiehajúci v týchto dňoch, bol naplánovaný už dlhšiu dobu. „Väčšinou sa týka topoľov, ktoré sa prudko nakláňajú smerom k železnici. Sú v zlom zdravotnom stave, hrozí ich zlomenie alebo pád, ktorý by sa mohol skončiť nešťastím,“ uviedol Martin Svatuška, referent pre styk s verejnosťou Mesta Zvolen.

Prvé januárové dni neboli pre výrub zvolené náhodne. „Jedná o rozsiahly zásah na veľkých, prestarnutých a zväčša suchých topoľoch v ochrannom pásme Železníc SR, ťažká technika, ktorá musí byť použitá, by mohla zdevastovať okolité zelené plochy. Bolo tak nevyhnutné počkať na dlhšie trvajúce mrazy, aby zem poriadne zamrzla a riziko zničenia trávnatých plôch či koreňového systému okolitých stromov, bolo čo najmenšie,“ vysvetľuje Veronika Tuhárska z referátu zelene zvolenského mestského úradu.

O výrube topoľov hovorí už projekt rekonštrukcie Višňovského parku, v ktorom je podrobne zmapovaný aj zdravotný stav jednotlivých stromov. Ako uviedol Svatuška, konštatuje sa v ňom, že v korunách sa nachádza veľké množstvo suchých konárov (aj hrubších), ktoré pre návštevníkov parku predstavujú vysoké riziko ohrozenia ich zdravia. Situácia je vážna vzhľadom na vek stromov ako aj výskyt hneď niekoľkých parazitov. „Aj z tohto dôvodu by bolo hrozbou ponechať topole aj naďalej na svojom mieste. Ich odstránenie bude v konečnom dôsledku prospešné pre ďalšie dreviny, ktoré roky trpeli nedostatkom slnečného svitu,“ uviedla ďalej Tuhárska. Samotný projekt rekonštrukcie Parku Š. Višňovského bol pred časom verejne predstavený priamo na mieste, kde jeho autor odpovedal aj na otázky smerujúce k výrubu drevín.

Vo všeobecnosti priestor v minulosti pripomínal skôr hustý lesný porast, než mestský park, jeho preriedenie tak bolo podľa slov Svatušku nevyhnutnosťou. „Po naplánovanom výrube všetkých drevín bude pristúpené aj k výsadbe nových, pochopiteľne už nie v tak vysokom počte. Súčasťou rekonštrukcie budú do budúcnosti nové chodníky, sfunkčnenie jednej z kedysi populárnych fontán v priestore bližšie k zámku, vytvorenie jazierka a ďalšie opatrenia. Celková rekonštrukcia je však finančne náročná, jeho realizácia preto bude postupná, podľa finančných možností mesta,“ dodal na záver.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM