Rôzne Správy

Vo Zvolene boli vlani stovky sobášov. Kde zaľúbencov oddávali najčastejšie?

Vo Zvolene výrazne prevažujú civilné sobáše nad cirkevnými. Pozrite, koľko ich u nás bolo vlani!

Ilustračný obrázok k článku Vo Zvolene boli vlani stovky sobášov. Kde zaľúbencov oddávali najčastejšie?
Zdroj: TASR

Kým vo Zvolene už roky výrazne prevažuje počet civilných sobášov nad cirkevnými, v susednej Detve sa viac mladých párov už roky oddáva v kostoloch ako v civilnom priestore.

Z údajov, ktoré poskytla hovorkyňa Mestského úradu vo Zvolene Eva Hapčová vyplýva, že vlani bolo v meste 224 sobášov, z toho bolo 60 cirkevných. „Rok pred tým to bolo sobášov 226, z toho 75 cirkevných,“ dodala.

Miestami oddávania mladých párov bol v meste najmä Zvolenský zámok, ale aj priestory Starej radnice. Len výnimočne boli požiadavky na vykonanie sobášneho aktu v inom prostredí. V minulosti išlo napríklad o Arborétum na Borovej hore, alebo o hotel, kde sa konala aj svadobná oslava.

Naproti tomu v Detve sa v roku 2018 podľa hovorkyne tamojšieho mestského úradu Zuzany Vrťovej zosobášilo celkom 53 manželských párov. „Cirkevne sa zosobášilo 32 párov a 21 párov bolo oddaných civilne,“ priblížila. Pre porovnanie, v roku 2017 uzatvorilo v Detve manželstvo 56 párov, z nich 32 cirkevne.

Podľa Vrťovej v prípade cirkevných sobášov Detvania okrem kostola v starej časti mesta vyhľadávajú často aj pútnický kostol na Raticovom vrchu pod Poľanou, ktorý je ale súčasťou mesta Hriňová. Civilné sobáše sú zväčša v obradnej sieni mesta Detva.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM