Peter Klimant Správy

Vjazd cyklistov na námestie? Zvolenskí poslanci hlasovali opäť a... takto to napokon celé dopadlo

Za posledné obdobie vo Zvolene prišlo už k druhému hlasovaniu mestských poslancov o vjazde bicyklistov na námestie. Hlasovanie napokon dopadlo naozaj tesne.

Ilustračný obrázok k článku Vjazd cyklistov na námestie? Zvolenskí poslanci hlasovali opäť a... takto to napokon celé dopadlo
Foto: Marcel Páleš

No výsledok je taký, že ani druhé hlasovanie mestských poslancov vo Zvolene v priebehu niekoľkých mesiacov neumožnilo vstup cyklistov na námestie v centre nášho mesta. Poslanci síce tesnou väčšinou, ale predsa len nesúhlasili s vjazdom cyklistov na pešiu zónu aj mimo vyčlenený chodník.

O vstupe cyklistov na námestie rokovali poslanci na ostatnom Mestskom zastupiteľstve v rámci návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o pešej zóne. „Z diskusie vyplynulo, že išlo o najzaujímavejší bod spomenutého návrhu,“ uviedol hovorca Mestského úradu vo Zvolene Martin Svatuška.

Viac ako hodinu poslanci argumentovali za, respektíve proti vstupu cyklistov na námestie. V rámci diskusie vystúpil dokonca aj národný cyklokoordinátor Peter Klučka, ktorý hovoril o skúsenostiach s cyklodopravou v Bratislave či veľkých európskych mestách. Podľa jeho názoru je vstup cyklistov na pešiu zónu dobrý krok.

Na základe poslaneckého návrhu napokon došlo k rozhodnutiu hlasovať o vstupe cyklistov na pešiu zónu samostatne. Poslanci však zmenu terajšieho stavu (keď cyklisti môžu na námestí využívať iba vyčlenený cyklistický chodník) neumožnili.

„Umožnenie vstupu cyklistov na pešiu zónu malo byť ukážkou, že mesto si váži každého jednotlivca, ktorý sa rozhodne pre takýto spôsob dopravy. Ruka v ruke s ním sa totiž zmierňujú problémy s dopravou či preplnenými parkoviskami. Bicykle neškodia životnému prostrediu. Poslanci svojím hlasovaním vstup cyklistov na pešiu zónu neumožnili a mne neostáva iné, ako rešpektovať ich názor,“ vyjadrila sa po rokovaní Mestského zastupiteľstva primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM