Stanislav Černák Správy

Veľká investícia Mäspomy Zvolen: Rozšírenie výroby a aj vznik nových pracovných miest

Približne 200 000 eur investoval tento rok do rozšírenia výroby v závode Dvory nad Žitavou najväčší slovenský výrobca a dodávateľov korenín, spoločnosť Mäspoma Zvolen. Investícia zároveň priniesla 15 nových pracovných miest.

Ilustračný obrázok k článku Veľká investícia Mäspomy Zvolen: Rozšírenie výroby a aj vznik nových pracovných miest
Zdroj: Dnes24.sk

„Kúpili sme technologické zariadenia na výrobu tekutých ochucovadiel, vytvorili sme nové priestory a vybudovali expedičný sklad,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Ján Kolesár.

Naposledy firma výrazne investovala pred dvomi rokmi

Posledné väčšie investície firma vynaložila v roku 2011 do zriadenia novej prevádzky na spracovanie zažívacích traktov ošípaných v Rimavskej Sobote. Investície sa však zatiaľ príliš nezhodnotili, keďže v tom čase došlo k zatváraniu slovenských bitúnkov a suroviny museli začať dovážať z Českej republiky a Maďarska, čo náklady výrazne predražilo.

Mäspome výrazne pomohla investícia do nových baliacich liniek v prevádzke v Dvoroch nad Žitavou v roku 2007. Zhruba dva roky pred tým investovala aj do celkovej obnovy tamojšieho mlyna. Vynaložené náklady zvýšili obrat spoločnosti aj v čase krízy.

Mäspoma ovláda 30 % slovenského trhu

Aktivity spoločnosti, ktorá v súčasnosti ovláda asi 30 % slovenského trhu s koreninami, sú rozdelené na predaj korenín a predaj prírodných a umelých obalov, používaných v mäsopriemysle. Predaj korenín pre veľkoobchod i malospotrebiteľov tvorí asi dve tretiny obratu, zvyšok tržieb plynie za predaj umelých i prírodných potravinárskych obalov, ktoré vyrába v prevádzkach vo Zvolene a Prešove.

Medzi koreninami tvorí dôležitú súčasť sušenie a úprava koreninovej papriky, ktorú nakupujú prevažne od slovenských pestovateľov. Z približne 60 druhov korením, ktoré Mäspoma balí a predáva však len desatina pochádza zo Slovenska, zvyšok spoločnosť nakupuje priamo v zahraniční, prevažne v Ázii.

Podstatnú časť, približne 85 % výroby, spoločnosť predáva na Slovensku, a to nielen prostredníctvom obchodných reťazcov, ale aj vlastnej siete odbytových stredísk. Zvyšok umiestňuje v Bielorusku, Maďarsku, Poľsku a Českej republike. V ČR s predajom pomáha aj vlastná obchodná firma.

Foto: ilustračné (zdroj: maspoma.eu)

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM