Marcel Mojžiš Krimi

Varujúce zistenia polície: Za 15 dní došlo v kraji až k 74 nehodám

Nový rok so sebou z ciest priniesol varujúce zistenia. V Banskobystrickom kraji za 15 dní došlo už k 74 nehodám. To je až o 23 viac, než tomu bolo v rovnakom období minulého roka.

Pri týchto nehodách našťastie neprišiel nikto o život, ale 10 ľudí sa zranilo ťažko, čo je o jedného viac ako vlani a 33 ľudí obišlo s ľahkými zraneniami. Bolo ich tak o 13 viac ako v minulý rok.

Zlé počasie aj zlyhanie vodičov

Najvýraznejší nárast havárií v celom kraji bol v okrese Žiar nad Hronom. Za 15 dní sa tam stalo 25 nehôd, čo je o 16 viac ako vlani. „Pri týchto nehodách sa 11 osôb zranilo, z toho 6 osôb ťažko. Počet zranených pri týchto nehodách je o 10 viac ako vlani. Vo väčšine prípadov išlo o zrážku dvoch vozidiel, alebo o zrážku vozidla s pevnou prekážkou (zvodidlá), v dvoch prípadoch išlo o zrážku s chodcom,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Najčastejšou príčinou dopravných nehôd a to až v 99 % prípadoch, bolo neprispôsobenie rýchlosti jazdy najmä schopnostiam vodiča, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať.

Tento nevyhovujúci stav dopravnej nehodovosti podľa polície súvisí nielen so zhoršenými poveternostnými podmienkami, ale v mnohých prípadoch tu ide o zlyhanie ľudského faktora, hlavne o precenenie schopností vodiča. „V tomto období, ale aj v priebehu ďalších dní, bude na našich cestách maximálny počet policajtov, ktorí budú najmä preventívnou formou pôsobiť voči účastníkom cestnej premávky. Nekompromisní však budú voči tým účastníkom, ktorí sa dopustia porušenia pravidiel cestnej premávky,“ prezradila Faltániová.

Na letných gumách

Aj napriek sneženiu, kedy by už zimné pneumatiky mali byť samozrejmosťou, muži zákona stále narážajú na prípady nehôd, ktorých príčinou bolo použitie letných pneumatík. Vodiči by mali zvážiť, či s takto vybaveným autom vyrazia na cesty. Nielen že môžu zaviniť nehodu a pripraviť nevinných o zdravie či život, ale hrozia im aj pokuty. „Stále platí, že predísť nehodám v takýchto podmienkach možno najmä použitím zimných pneumatík, ale aj znížením rýchlosti a zvýšením vzdialenosti medzi vozidlami,“ dodala policajná hovorkyňa.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM