Tomas Gemza Rôzne

V Sebechleboch budú kolaudovať námestie

Už o pár dní budú kolaudovať zrekonštruované námestie v obci Sebechleby v okrese Krupina.

Tamojšia samospráva získala na jeho obnovu približne 659.000 eur z eurofondov. Projekt revitalizácie centra obce zrealizovali prostredníctvom Regionálneho operačného programu (ROP) OS 4.1. Regenerá­cia sídel.

„Práce začali presne pred rokom,“ povedal TASR starosta Sebechlieb Martin Schvarc. Námestie odvtedy dodávateľ vydláždil, v časti vysadil parkovú zeleň, postavil nové chodníky a vyasfaltoval cesty. Centrum obce sa zároveň stalo miestom, kde je voľná WiFi zóna, pribudlo tiež nové dopravné značenie a malé jazierko.

Starosta by chcel ešte ako súčasť námestia postaviť aj detské ihrisko. O peniaze naň požiada Miestnu akčnú skupinu (MAS) Zlatá cesta, ktorá rozdeľuje financie na podobné projekty z programu Leader.

Schvarc má v najbližších rokoch v pláne aj ďalšie investičné akcie. „Jednou z priorít je odpadové hospodárstvo,“ hovorí. V bývalej obecnej pálenici má vzniknúť zberný dvor pre separovaný odpad. Na jeho zriadenie chce spracovať projekt a ešte tento rok ho podať so žiadosťou o príspevok na eurofondy.

Poslednou väčšou investíciou by mala byť rekonštrukcia obecného úradu. Stavba zo 70. rokov uplynulého storočia vykazuje už viacero nedostatkov. Sú tam najmä veľké úniky tepla. Starosta plánuje v jednej časti vybudovať aj byty a prevádzky služieb. Aj na tento zámer bude samospráva žiadať podporu z eurofondov.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM