V Arboréte Borová hora odchytávali vtáky. Akcia pritiahla stovky detí aj celé rodiny
Aprílový odchyt a krúžkovanie vtákov vo zvolenskom arboréte prináša odborníkom cenné poznatky o ich živote. Dáva im tiež odpovede na to, ako na ne pôsobia aktuálne klimatické zmeny.
Takmer 50 jedincov 13 druhov vtákov (z toho sedem je sťahovavých) zachytili siete ochrancov prírody a odborníkov z Ústavu ekológie lesa (ÚEL) SAV počas pondelkového (1. 4.) a utorkového (2. 4.) odchytu a krúžkovania v Arboréte Borová hora vo Zvolene. Počty odchytených vtákov tak boli v porovnaní s ostatnými rokmi mierne nadpriemerné.
„Vtáky monitorujeme, odchytávame a krúžkujeme v arboréte nepretržite už desať rokov, pričom túto činnosť sme vykonávali už aj predtým, ale len nepravidelne,“ povedal Anton Krištín, odborník na život vtákov z ÚEL vo Zvolene.
Arborétum je podľa neho ojedinelou mestskou oázou zelene, kde sa migrujúce spevavce každoročne vracajú. „Na našu prácu sa prišli pozrieť stovky detí zo základných škôl, ale aj rodiny s deťmi a záujemcovia o prírodu zo širokého okolia,“ dodal. Podľa neho na Slovensku je už v tomto čase asi polovica migrujúcich vtákov, hlavne druhov migrujúcich z oblasti Stredozemného mora a severnej Afriky.
„Zaznamenali sme jedince pravidelne migrujúce cez toto územie, ako napríklad červienky, ktoré zimujú v Španielsku, respektíve v severozápadnej časti Afriky, a zaevidovali sme znova napríklad aj najmenšieho európskeho vtáka, ktorým je králik zlatohlavý,“ priblížil.
Aprílový odchyt a krúžkovanie vtákov vo zvolenskom arboréte prináša odborníkom cenné poznatky o ich živote. Dáva im tiež odpovede na to, ako na ne pôsobia aktuálne klimatické zmeny. „Ich zdravotný stav bol veľmi dobrý, a to preto, lebo jar s teplým počasím priniesla dostatok potravy,“ konštatoval Krištín. Ako však dodal, perspektíva nie je ružová.
„Len v západnej Európe zaznamenali za uplynulých 50 rokov veľký úbytok hmyzu. Je ho o 40 percent menej,“ pripomenul. Tento úbytok môže podľa neho nastať čoskoro aj v našom regióne, keďže zelené plochy s prirodzenou vegetáciou v ňom ubúdajú priam raketovým tempom, čo vyvoláva aj následné otepľovanie a extrémy klímy.
Foto: ilustračné