Stanislav Černák Správy

Technická univerzita otvára Enviromentálny Sokratov inštitút. O aké štúdium ide?

Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica spolu s Technickou univerzitou (TU) vo Zvolene otvárajú v aktuálnom akademickom roku Sokratov inštitút.

Ilustračný obrázok k článku Technická univerzita otvára Enviromentálny Sokratov inštitút. O aké štúdium ide?
Zdroj: TASR

Cieľom projektu je vytvoriť inšpiratívny priestor pre budúcich lídrov Slovenska, ktorí budú vedieť konať v prospech životného prostredia a ľudí tejto krajiny a tiež vytvorenie kvalitných nástrojov pre potreby modernej environmentálnej výchovy.

Nenávratné finančné prostriedky

Na projekt získalo centrum v roku 2012 nenávratné finančné prostriedky v 1. výzve Blokového grantu pre mimovládne organizácie Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce. Počas ročného fungovania projektu sa podarilo spustiť e-learning vzdelávanie, prijať prvých študentov do pilotného ročníka Sokratovho inštitútu a vydať odbornú publikáciu.

„Počas prvých mesiacov absolvovalo ich e-learning vzdelávanie 235 ľudí, prevažne študentov, konzultantov a pedagógov. Ide o moderný e-learningový kurz tvorený z podkladov „Workshopy s osobnosťami“, ktoré budú aj základom štúdia v Sokratovom inštitúte,“ povedala Eva Ščepková z Nadácie Ekopolis.

Študovať sa bude v Záježovej

V spolupráci s TU vo Zvolene otvárajú vo Vzdelávacom centre Zaježová, 20 km od Zvolena ročné štúdium, zamerané na holistické uchopenie súčasných environmentálnych problémov. Počas desiatich víkendov sa študenti slovenských vysokých škôl dozvedia o nových trendoch v rôznych zaujímavých oblastiach, ako sú napríklad ekopoľnohospo­dárstvo, alternatívne ekonomické systémy, energetická politika, právne aspekty ochrany životného prostredia a mediácia.

Štúdium na Sokratovom inštitúte je interaktívne, praktické a zadarmo. Študenti budú vedení známymi lektormi zo Švajčiarska, Fínska, Českej republiky a Slovenska. Absolvujú tiež teambuilding, mediálny tréning, kratší psychologický výcvik a výlet do tatranskej divočiny. V júni 2013 ukončili prijímacie konanie do prvého ročníka. Zo 68 prihlásených študentov zo 16 fakúlt pozvali na osobné rozhovory 45. Z nich vybrali 21 študentov, ktorí ako prví absolvujú inštitút v akademickom roku 2013/2014.

Len pred pár dňami vydalo CEEV Živica knihu, ktorá vás pripraví na 21. storočie 228 strán textu ponúka odpovede na otázky, či čaká našu civilizáciu kolaps, čo je to lokálna mena, či na Slovensku existuje ešte divočina. Knihu Súčasná spoločnosť – Výzvy a vízie napísali lektori Sokratovho inštitútu. Napríklad o kolapsoch píše Václav Cílek z Českej republiky, o globálnom vzdelávaní profesorka Vanessa Andreotti z Fínska, o európskej divočine Erik Baláž, o práve občanov na zdravé životné prostredie Zuzana Čaputová. Dohromady jedenásť autorov napísalo jedenásť kapitol na témy, ktoré stoja ako výzvy pred Slovenskom v 21.storočí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM