Stanislav Černák Správy

Stretnutie ochranárov: Vo Zvolene upozornili na stratu výnimočných hodnôt

Vyše 40 odborníkov diskutovalo v týchto dňoch vo Zvolene so zástupcami samospráv a mimovládnych organizácií o výsledkoch projektov na zlepšenie životného prostredia.

Ilustračný obrázok k článku Stretnutie ochranárov: Vo Zvolene upozornili na stratu výnimočných hodnôt
Zdroj: TASR

Projekty boli zamerané na ochranu prírodne vzácnych území, či na šetrné a trvalo udržateľné využívanie miestnych zdrojov v slovenských mestách a obciach. Ako informovala Klára Tothová z národného Programu malých grantov Globálneho environmentálneho fondu (GEF SGP), biologická diverzita predstavuje rozmanitosť všetkých foriem života, zahŕňa v sebe ekosystémy, rastlinné a živočíšne druhy, mikroorganizmy a ich génové informácie. Jej strata je dlhodobý problém, ktorý sa týka aj Slovenska. Ochranári upozorňujú, že ak sa tento trend nepodarí zvrátiť, stratíme nielen výnimočné hodnoty, ktoré nám iné krajiny závidia, ale aj mnohé z lákadiel pre rozvoj turistického ruchu.

Vymenili si skúsenosti

Účastníci sa oboznámili napríklad so skúsenosťami z energetického zhodnotenia prírodných zdrojov a ich využitia na rast v Hodruši-Hámroch, z obnovy turisticky atraktívneho historického tajchu v Štiavnických vrchoch, z rozvoja zeleného cestovného ruchu v Národnom parku Muránska planina, šetrného využívania zelených plôch v meste Zvolen i zo záchrany hniezdísk netopierov v opustených baniach Revúckej vrchoviny.

Sprievodnou akciou pracovného stretnutia bola aj vychádzka do zvolenského parku Lanice, ktorý je modelovou lokalitou jedného z predstavovaných projektov. Ide o netradičný spôsob zachovania zelenej plochy v mestskom prostredí, kde popri miestach na pozorovanie prírody či cestičkách pribudnú i športoviská.

Navštívili aj Lanice

„Aj vďaka tomuto projektu sme zistili, aký význam parku pripisujú miestni obyvatelia, že svoje názory dokážu presadiť aj napriek postojom urbanistov a ochranárov. Pri realizácii sme nadobudli veľa cenných a zaujímavých skúseností. Som presvedčená o tom, že aj v ostatných projektoch je to podobné, a že okrem nesmierne zaujímavých ochranárskych poznatkov workshop prinesie aj takéto praktické témy, ktoré môžu posúvať naše aktivity dopredu nečakaným smerom,“ uviedla členka správnej rady Združenia Slatinka Jana Pavlíková.

Podujatie sa uskutočňuje s finančnou podporou GEF prostredníctvom SGP. Z programu GEF SGP bolo v uplynulých piatich rokoch podporených 53 projektov a 25 plánovacích grantov v hodnote 1,96 milióna dolárov. Vďaka multisektorálnemu prístupu, ktorý bol podmienkou na získanie grantu, všetky podporené iniciatívy prispeli buď k zníženiu emisií skleníkových plynov, alebo k adaptácii na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM