Alžbeta Paulíková Správy

Sledujte, čo hrozí známej obci pri Zvolene: Môže sa rozdeliť na dve časti a to kvôli zosuvu!

V známej dedine pri Zvolene sa zosúva svah a cesta. Obci hrozí, že sa môže časom rozdeliť na dve časti a to bez možnosti prejazdu!

Ilustračný obrázok k článku Sledujte, čo hrozí známej obci pri Zvolene: Môže sa rozdeliť na dve časti a to kvôli zosuvu!
Zdroj: TASR

V Železnej Breznici v okrese Zvolen sa opäť zosúva časť cesty vedúcej stredom obce. Ide asi o 120-metrový úsek, ktorý ostal nespevnený po oprave nadväzujúcej časti komunikácie, ktorú pre dlhotrvajúci zosuv svahu spevnili a vyasfaltovali pred dvoma rokmi.

„S vedením regionálnej správy ciest, ako aj so zástupcami Banskobystrického samosprávneho kraja, sme sa stretli ešte v januári, kde som ich na tento problém upozornil. Dodnes sa však nič neudialo a cesta III. triedy sa nám opäť o čosi posunula,“ povedal starosta Ján Dúbravský. Dnes je už nižšie o asi 20 centimetrov a na jar, keď sa bude topiť sneh, môže už zábradlie s krajnicou byť nižšie aj o pol metra. Zosuv je navyše v takom úseku, kde ho neznalí vodiči nemusia vôbec zaregistrovať.

Svah pod cestou sa zosúva už niekoľko rokov a to najmä pod vplyvom dažďov. Aj keď pred tromi rokmi vybudovali nad obcou záchytné nádrže v rámci protipovodňových opatrení, ktoré môžu zadržať asi 10 000 metrov kubických vody, zosuv to nezastavilo, iba o čosi spomalilo.

Zosuv svahu a prerušenie cesty by mohli dedinu s 538 obyvateľmi rozdeliť na dve časti, bez možnosti prejazdu. Do jednej časti by sa mohli obyvatelia dostať len od Budče a do druhej iba z Hronskej Breznice. Vážne by sa tým skomplikovalo zásobovanie, ako aj autobusové spojenie. Zosuv navyše môže ohroziť aj najbližšie rodinné domy.

Môže vás zaujímať:

Byty po vojakoch v Slatinských Lazoch: Aha, ako v nich znížili náklady na bývanie, voľný je už iba jediný!

V obrazoch: V známej dedine pri Zvolena sa zosúva cesta
2
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM