Rozšírenie biosférickej zóny: Ojedinelý kraj, akým je Hriňová s lazníckymi usadlosťami si to zaslúži
Hriňová a jej okolie je nepochybne ojedinelým krajom v našej krajine. Svoj pôvodný charakter nestratí ani v budúcnosti. Miestne mestské zastupiteľstvo totiž odsúhlasilo rozšírenie Biosférickej rezervácie. Čo to znamená?
Mestské zastupiteľstvo v Hriňovej súhlasilo na svojom ostatnom zasadaní s rozšírením Biosférickej rezervácie (BR) Poľana o prechodnú zónu, ktorá zahŕňa časť Hriňovej s lazníckymi usadlosťami. Pre mesto a jej obyvateľov by to bolo okrem iného zárukou, že na Slovensku ojedinelý kraj so stovkami rozdrobených a terasovitých polí na úpätí Poľany, nestratí ani v budúcnosti svoj pôvodný charakter.
Regiónu to pomôže
Podľa riaditeľky Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana Vladimíry Fabríciusovej územiu, zaradenému do BR to môže pomôcť pri získavaní financií z národných, ale aj medzinárodných projektov. „Ide o akúsi pridanú hodnotu tohto regiónu,“ pripomenula. Výhody pre mesto a jeho obyvateľov deklarovala na príklade švajčiarskeho regiónu Entlebuch, ktoré si boli nedávno pozrieť aj zástupcovia Hriňovej.
„Entlebuch bol dlho najchudobnejšou časťou Švajčiarska. Jeho obyvatelia to chceli ale zmeniť a vybrali sa cestou biosférickej rezervácie. Združilo sa sedem obcí a prostredníctvom referenda rezerváciu aj vyhlásili. Najskôr si vybudovali vlastnú regionálnu značku a zamerali sa na podporu vlastných výrobcov a producentov. Napríklad jeden pán začal pestovať jahody a dodával ich do všetkých tamojších obcí. Jednoducho miestni si uvedomili, že pohodlne vyžijú z vlastných produktov, pričom vôbec nemusia hľadať pomoc inde, ale vo všetkom si dokážu pomôcť sami,“ priblížila.
Motivácia pre gazdov a farmárov
Značné možnosti v začlenení Hriňovej do BR vidí aj primátor Stanislav Horník, ako aj viacerí hriňovskí poslanci. „Toto územie by malo byť spravované v režime, ktorý vyplýva z potrieb regiónu. Aby sme podporili to tradičné, čo tu máme,“ povedal Horník a pokračoval, „Je to zároveň motivácia pre gazdov a farmárov, aby naďalej hospodárili doterajším spôsobom a udržali túto krajinu v pôvodnom stave.“
Obyvatelia Hriňovej toto zaradenie skôr vítajú. Podľa primátora dnes sa ľudia, žijúci v meste i na lazoch sťažujú skôr na obmedzenia, ktoré vyplývajú z opatrení odborov životného prostredia, alebo na prísnu legislatívu, vzťahujúcu sa na Chránenú krajinnú oblasť Poľany.
Foto: ilustračné