Alžbeta Paulíková Správy

Rozhovor so zvolenskou gynekologičkou Desanou Brathovou: Toto by som chcela odkázať mladým dievčatám a ženám!

Lekár je tu pre ľudí. To je názor aj zvolenskej gynekologičky Desany Brathovej, ktorú najviac baví práve pomáhať ľuďom. Čo však táto ostrieľaná doktorka odkazuje mladým dievčatám a čo starším ženám?

Ilustračný obrázok k článku Rozhovor so zvolenskou gynekologičkou Desanou Brathovou: Toto by som chcela odkázať mladým dievčatám a ženám!
Zdroj: Dnes24.sk

Gynekologička Desana Brathová vykonáva svoju prax už viac ako 25 rokov. Najviac ju vždy lákalo pôrodnícke oddelenie. Dnes sa však už venuje len pacientkam v ambulancii.

Toto povolanie vykonávate už viac ako 20 rokov. Ako ste sa k tomu dostali?

Už na fakulte ma bavila pôrodnica, čo bola práca s rodičkami, kde bolo najkrajšie privádzať dieťa na svet. To ma najviac upútalo. Chcela som robiť operačný obor, hlavne so zameraním pôrodnica – gynekológia. Teraz sa venujem aj aj, ale nechodím už k pôrodom.

Čo vás najviac baví na tejto práci?

Baví ma komunikácia s ľuďmi, pomáhať ľuďom – to ma vždy bavilo. Baví ma hormonálna liečba, problémy, ktoré súvisia s gynekológiou všeobecne. Nemám vytypované, že len to by ma bavilo a ostatné nie. Pre mňa je zároveň šťastím, že moja práca je moje hobby, takže mi ani nevadí, keď som dlho v práci.

Vyzerá to, že ste si vlastne splnili svoj sen. Je však na tejto práci aj niečo, čo vám prekáža?

Vadí mi, keď sa neviem dohodnúť a nájsť spoločnú reč s ľuďmi, ktorí ignorujú, to čo sa im hovorí alebo nechodia na preventívku. Potom po dlhom čase prídu a divia sa, že je nejaký problém. Trošku mi aj vadí, že nie je tá uvedomelosť ľudí o zdraví, o antikoncepcii, vadia mi mýty, ktoré niekto stále prekrúca a to a že sa o tom nehovorí. Ale musím povedať, že so ženami, ktoré ku mne chodia, sa naozaj komunikovať dá.

Pracovať s ľuďmi a pracovať v tomto odbore určite nie je jednoduché. Čo je podľa vás najťažšie na tejto práci?

Určite tá komunikácia. A potom tiež ten stály strach o pacienta, ktorého opatrujete a chodí k vám roky, aby sa mu niečo nestalo. Stále potom rozmýšľam či som naozaj spravila všetko, čo som mala. Tá zodpovednosť je veľmi zaväzujúca a niekedy aj stresujúca a pri pôrodnici dupľom, lebo tam sú dva životy, ale to patrí k tomu, to sme všetci vedeli, keď sme išli do tejto praxe. Vždy si vydýchnem až vtedy, keď príde mamička a povie, že aj ona aj dieťatko sú v pohode.

Keďže k vám do ambulancie chodia dievčatá od 15 rokov, mali ste prípad tehotnej pacientky v tomto veku?

Mali. Najčastejšie máme tieto prípady u rómskeho obyvateľstva. Keď ešte nebol zákon, že ku gynekológovi budú chodiť od 15-tich, tak sme mali prípad aj 12 či 13-ročného tehotného dievčaťa. A tam je to naozaj najväčší problém, že ten sexuálny život nemajú chránený. Boja sa to povedať a ten prvý styk je ten, kde aj otehotnejú a už je problém.

Ako by sa podľa vás dalo zabrániť týmto prípadom mladých mamičiek?

Veľmi dôležitá je edukácia a informovanosť, rozprávať sa o tom. Mladé dievčatá, keď zistili, že sú tehotné, ostali prekvapené. A to je presne o tom, že sú neinformované. Podľa mňa je scestné, ak sa sexuálna výchova učí na stredných školách, keď majú študentky už 18 rokov. Potom sa stane, že mladšie dievčatá učí internet alebo kamarátky a tam dochádza potom k dezinformácii. Myslia si, že keď sa ide prvýkrát milovať, že neotehotnie. To sú úplne staré fámy a povery a vidím, že ešte u niekoho stále platia. Našťastie v našej ambulancii nie je až tak veľa prípadov mladých mamičiek, ale celoslovensky je to veľký problém.

Chceli by ste niečo odkázať mladým dievčatám, ale aj ženám, aby sa možno zlepšila tá situácia s nechceným otehotnením či rôznymi chorobami?

Ja by som určite chcela odkázať, aby dievčatá, keď majú nejaký problém, oslovili rodiča, prišli aj s ním a porozprávali sa s lekárom. Často mi hovoria, že ja nechcem otravovať, ale to nie je žiadne otravovanie. Pokiaľ naozaj nejaký problém trvá dva-tri mesiace, či už je to nejaký výtok alebo nepravidelné krvácanie, či bolesti, vždy treba prísť na vyšetrenie a komunikovať. Tým starším ženám by som chcela odkázať, že každý rok treba chodiť na preventívku a to aj v prípade, že všetky výsledky sú dobré. Je to skutočne dôležité.

Môže vás zaujímať:

Zvolenská gynekologička Dana Kobidová: 5 vecí, s ktorými sa na mňa pacientky obracajú najčastejšie

Skúsená gynekologička z nášho regiónu: Dámy, doktor Google nie je váš lekár, verte radšej tomu skutočnému!

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM