Jakub Forgács Správy

Riešenie nedostatku parkovacích miest? Na najväčšom sídlisku v meste zavedú rezidentské karty

Mesto sa púšťa do boja s problémom, ktorý trápi mnohých vodičov. Zavádza novinku, ktorú môžu využiť majitelia motorových vozidiel. Ako sa dostanú k rezidentským kartám?

Ilustračný obrázok k článku Riešenie nedostatku parkovacích miest? Na najväčšom sídlisku v meste zavedú rezidentské karty
Zdroj: TASR

Na najväčšom zvolenskom sídlisku Západ budú mať možnosť majitelia motorových vozidiel využívať rezidentský spôsob parkovania. Magistrát tak chce riešiť akútny nedostatok parkovacích miest.

Vážny problém

Aby mohol projekt začať fungovať, majitelia vozidiel ich musia najskôr prihlásiť na mestskom úrade. Formulár, na ktorom to môžu urobiť, dostanú do schránok v najbližších dňoch.

„Počet parkovacích miest na Západe je objektívne nízky. Projektanti v minulosti nepočítali s takým masívnym nárastom automobilov a dnes máme vážny problém, ktorý musíme riešiť,“ hovorí primátorka Lenka Balkovičová.

Pri riešení tohto problému boli v hre rôzne návrhy – výstavba nových parkovacích miest, vybudovanie parkovacieho domu či systém rezidentského parkovania. V minuloročnej ankete sa obyvatelia Západu vyjadrili, že uprednostňujú posledne menovaný. Mesto však nateraz neodmieta ani tie ostatné.

Žiadosť nájdu v schránkach

Predpokladom konečného riešenia parkovania na Západe je získanie presných informácií o počte vozidiel, ktoré sa tam vyskytujú. K tomu má slúžiť formulár, ktorý mesto začne distribuovať od apríla. Ide o žiadosť o vydanie rezidentskej parkovacej karty. Obyvatelia sídliska si ju nájdu vo svojich schránkach, do ktorých bude doručená spoločne s poplatkom za komunálny odpad. Dôležité je, aby formulár včas vyplnili a doručili na mestský úrad. Už od februára existuje možnosť stiahnuť si formulár aj z internetovej stránky mesta a doručiť ho na úrad prostredníctvom elektronickej pošty. Formulár je veľmi jednoduchý, jeho vyplnenie trvá len niekoľko minút.

„Predpokladáme, že vyplnené žiadosti sa nám vrátia najneskôr v polovici mája. Nasledovať bude ich spracovanie, aby sa neskôr mohlo pristúpiť k vydávaniu rezidentských kariet, ktoré budú oprávňovať majiteľov vozidiel na bezplatné parkovanie na sídlisku,“ vysvetľuje Dušan Gdovin z oddelenia dopravy zvolenského magistrátu.

„Pre mesto budú mať zistené výsledky veľký význam. Konečne bude známy objektívny počet automobilov a následne budeme môcť prijať ďalšie varianty riešenia. Informácie z formulárov môžu tiež veľmi výrazne pomôcť pri zodpovedaní otázky, v ktorej lokalite sídliska by prípadne mohli nové možnosti parkovania vzniknúť,“ ozrejmuje zástupca mesta.

Čítajte tiež:

Novinka iba pár kilometrov od Zvolena. Na takmer zabudnutý hrad už vedie náučný chodník FOTO

Vodič (33) pri Zvolene vrazil do značky. So škodovkou skončil v priekope!

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM