Tomas Gemza Rôzne

Reštaurácia diel priniesla aj zaujímavé objavy

K niektorým pozoruhodným zisteniam sa dopracovali reštaurátori pri obnove stredovekých diel v správe Slovenského banského múzea (SBM) v Banskej Štiavnici.

Projekt zameraný na ich obnovu a ochranu, ktorý bol financovaný zo zahraničných fondov, ukončili po štyroch rokoch práve v týchto dňoch.
Zaujímavý je najmä príbeh obrazu Narodenia, ktorý bol pôvodne od neznámeho banskoštiavnického insitného umelca z konca 19. storočia. „Už v roku 2000 bola pod vrstvou vrchnej maľby objavená ďalšia vrstva, ktorá naznačovala, že obraz je oveľa starší,“ povedala TASR reštaurátorka obrazu Katarína Stojkovová. Až zaradenie obrazu do projektu prinieslo nové, prekvapivé zistenia.
Reštaurátorka pod novou vrstvou totiž objavila ďalší celistvý obraz z prelomu 17. a 18. storočia s rovnakou témou, no úplne inou umeleckou hodnotou. Vrchná vrstva bolo preto odstránená a zreštaurovaný bol starší obraz.
Práca na diele s plochou asi jeden meter štvorcový trvala šesť mesiacov. „V laboratóriu zistili, že materiály použité v spodnej vrstve sú z konca 17. storočia, asi z roku 1670,“ uviedla.
Pokiaľ ide o autorstvo, podpis sa na obraze nenašiel, preto jeho zhotoviteľ ostáva neznámy. Nič to ale nemení na fakte, že ide o jedno z vzácnych diel v archíve múzea, momentálne vystavené na Starom zámku v rámci aktuálnej výstavy.
Pozoruhodný je aj príbeh sochy Svätej Barbory z roku 1506 od vychýreného Majstra M.S., ktorá je jedným z najvzácnejších exponátov SMB. Jej reštaurovaním sa získali ďalšie sklíčka do historickej mozaiky. „Rozborom materiálov, z ktorých bola socha zhotovená, sme prišli na niektoré skutočnosti, spojené s autorstvom i miestom vzniku tohto diela,“ povedal TASR vedúci tímu reštaurátorov Tomáš Lupták.
Plastika s vysokou pravdepodobnosťou vznikla v dielni tzv. krakovského okruhu. Zhotovená bola v bohatej dielni, keďže sú na nej použité na tú dobu drahé materiály. Podľa Luptáka socha, ako aj celý oltár, z ktorého pochádza, bola do B. Štiavnice importovaná. Dá sa teda povedať, že umelecká úroveň tohto diela sa dá porovnávať s dielami Majstra Pavla z Levoče.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM