Stanislav Černák Správy

Práce na obnove hradu Čabraď v plnom prúde: Obec čaká na schválenie dotácií

Milovníci histórie pokračujú aj tento rok na obnove hradu Čabraď v okrese Krupina. Po úvodnej sezónnej brigáde, ktorá sa uskutočnila ešte v marci za účasti niekoľkých dobrovoľníkov, sa práce naplno rozbehli uplynulý víkend, kedy za dobrého počasia prišlo na hrad asi 30 mladých ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Práce na obnove hradu Čabraď v plnom prúde: Obec čaká na schválenie dotácií
Zdroj: Dnes24.sk

„Obec tento rok čaká na schválenie dotácií z programu Obnovme si svoj dom, aby sa v lete mohlo opäť pokračovať v archeologických prácach pri tretej vstupnej bráne,“ povedal Albert Loydl, predseda združenia Rondel, ktoré sa stará o obnovu hradu. Navyše, v týchto dňoch čaká združenie ďalšie schvaľovanie vo forme podpory z Nadácie Pontis a podporného programu Nadácie Telekom. Ak im financie schvália, tak peniaze poputujú aj na konzervačné práce niektorých ďalších hradných objektov.

Na obnove hradu pracujú od roku 2000

Vlani združenie pracovalo na rekonštrukcii tehlovej klenby dverí v interiéri 3. brány a rekonštrukcii nárožia budovy v hradnom jadre. Členovia združenia a dobrovoľníci zároveň dopĺňali maltu v nádvornej stene východného paláca, domurovali chýbajúce líce múru za 4. bránou, upravili a vybudovali nové chodníky a zhotovili nové zábradlie na vstupnom moste. Okrem čistenia a kosenia areálu sa podieľali aj na zhotovení tretiny stropov a provizórnom zastrešení prístavby 2. brány a tiež na archeologickom výskume 3. brány.

Združenie Rondel pracuje na obnove hradu od roku 2000. Podľa Loydla sa im za uplynulé roky podarilo sčasti zakonzervovať dochovanú architektúru hradu a zabrániť jej ďalšiemu znehodnoteniu. Okrem podpory od rôznych fondov a nadácií združenie financuje svoju činnosť najmä z príspevkov dvoch percent z daní. Peniaze smerujú hlavne na nákup stavebného materiálu.

Z histórie

Hrad Čabraď vznikol približne v polovici 13. storočia. V roku 1276 bol jeho majiteľom comes Derš z rodu Huntovcov. Tento zabudnutý klenot chránil v minulosti prístup k banským mestám a preto oň často bojovali rôzne vojská. Na začiatku 14. storočia hrad dobyl Matúš Čák a v polovici 15. storočia ho obsadilo vojsko Jána Jiskru. Od roku 1622 bol majetkom Petra Koháryho. V majetku rodu zostal až do svojho zániku v roku 1812, kedy ho posledný mužský potomok Koháryovcov dal podpáliť. Odvtedy pustol. Zaujímavosťou je, že hrad sa nachádza na území Štátnej prírodnej rezervácii na ochranu plazov.

Foto: ilustračné (Wikipedia)

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM