Pozrite si zaujímavé čísla: Zvolenčanky prvýkrát rodia priemerne vo veku 27 rokov
Obyvateľov vo Zvolene veruže nepribúda. Práve naopak, mladé ženy odkladajú prvé tehotenstvo až do neskoršieho veku. Prečítajte si zaujímavé zistenia o našom okrese.
Do roku 2035 sa zvýši priemerný vek obyvateľstva vo všetkých súčasných 79 okresoch Slovenska. Takmer v 90 percentách okresov zaznamenajú prirodzený úbytok obyvateľov. To sú výsledky najnovšej Prognózy vývoja obyvateľstva v okresoch SR. Zostavili ju Výskumné demografické centrum INFOSTAT, Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave a Prognostický ústav SAV.
Nižšia plodnosť a celoslovenský priemerný vek rodičiek aj u nás
Ako sa uvádza v prognózach, reprodukčné správanie na Slovensku prechádza v posledných dvoch desaťročiach hlbokými, nezvratnými a historicky ojedinelými zmenami. Z pohľadu procesu plodnosti sme predovšetkým svedkami poklesu jej celkovej intenzity pri súbežnom posune rodenia detí do vyššieho veku. Práve odkladanie materstva a rodičovstva sa stalo jedným z hlavných atribútov formujúceho sa nového modelu reprodukcie mladých generácií žien, ktorý ostro kontrastuje s charakterom reprodukčného správania pred rokom 1989.
Z celoslovenského pohľadu môžeme povedať, že po roku 1989 sme svedkami niekoľkých navzájom prepojených etáp transformácie reprodukčného správania. V prvej polovici 90. rokov to bol predovšetkým dramatický pokles intenzity plodnosti v mladšom veku (do 25 rokov).
Na začiatku 21. storočia dosiahla úhrnná plodnosť na Slovensku svoju minimálnu úroveň (v priemere za roky 1999–2003 to bolo 1,24 dieťaťa na ženu). Oblasť s veľmi nízkou plodnosťou sa značne priestorovo rozšírila. V okrese Zvolen dosahovala priemerne za roky 1999–2003 úhrnnú plodnosť nižšiu ako 1,3 dieťaťa na ženu.
Kým na začiatku 90. rokov sa na Slovensku ženy prvýkrát stávali matkami vo veku 22,6–22,7 rokov, podľa údajov z roku 2011 sa priemerný vek pri prvom pôrode už pohyboval na úrovni 27,4 roku. V našom okrese sa priemerný vek prvorodičiek pohyboval v rozmedzí 26,51 až 27,5 roka.
BB kraj s prirodzeným úbytkom obyvateľstva
„Hlavné demografické trendy, ktoré sa prejavujú na celoštátnej úrovni, sú rozpoznateľné aj na regionálnej úrovni, aj tu platí, že prírastky obyvateľstva sa znižujú a obyvateľstvo starne,“ uviedol vedúci Výskumného demografického centra INFOSTAT Boris Vaňo s tým, že starnutie obyvateľstva sa bude týkať všetkých regiónov.
Významne sa zvýšila stredná dĺžka života aj v našom okrese. Vaňo ďalej načrtol, že do roku 2035 prejdú populačne silné povojnové generácie do poproduktívneho veku, silné generácie zo 70. rokov 20. storočia do poreprodukčného veku a populačne slabé generácie narodené po roku 1990 naopak prejdú do reprodukčného veku.
Hodnoty prirodzeného úbytku obyvateľstva sa počas prognózovaného obdobia zväčšili. Ide tu najmä o okresy z juhu západného a stredného Slovenska, čiže predovšetkým z Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Zaujímavé je aj to, že prognózy hovoria, že aj v okrese Zvolen sa rast počtu obyvateľov zastaví ešte pred rokom 2020.
Ženy sa dožívajú u nás viac rokov
Čo sa úmrtnosti týka, tak v okrese Zvolen je v posledných rokoch pohybuje priemerný vek úmrtia v rozmedzí 72,51 až 75,53 rokov u mužov a u žien je to v rozmedzí rokov 81,51 až 81,99.
Zdroj: Global 24/TASR
Foto: ilustračné