Stanislav Černák Rôzne

Pozor na hluk: V týchto chvíľach nám nad hlavami prelietajú stíhačky Mig-29

V rámci plánovaných letov budú dnes približne od 14.30 h na trase Sliač – Liptovský Mikuláš – Javorina – Kysak – Tisovec – Sliač prelietavať nadzvukové stíhacie lietadlá MiG–29 Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

Ilustračný obrázok k článku Pozor na hluk: V týchto chvíľach nám nad hlavami prelietajú stíhačky Mig-29
Zdroj: TASR

Na hluk upozorňuje Ministerstvo obrany SR s tým, že v danej oblasti sa môže vyskytnúť silný zvuk podobný výbuchu, ktorý bude spôsobený prekonaním rýchlosti zvuku stíhacím lietadlom.

„Zvukový efekt, tzv. aerodynamický tresk, ktorý spôsobujú stíhačky, možno počuť v oblastiach letových koridorov našich vojenských letísk, a to najmä na strednom a západnom Slovensku,“ informoval komunikačný odbor ministerstva. Vysvetľuje, že všeobecne môžu tento jav vyvolať iba letecké prostriedky, ktoré dosahujú rýchlosť zvuku, čo je asi 330 metrov za sekundu. Na Slovensku sú to nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29.

Ministerstvo sa ospravedlňuje všetkým dotknutým občanom za nepríjemnosti spôsobené cvičnými letmi. „Podobné situácie nemôžeme vylúčiť ani do budúcnosti, keďže nácviky pri nadzvukovej rýchlosti sú nutné pri skúšaní a zalietavaní nových motorov,“ uvádza. Cvičia sa pri nich aj situácie, ktoré vojenskí piloti musia riešiť v prípade narušenia slovenského vzdušného priestoru.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM