Stanislav Černák Rôzne

Podrobné hodnotenie rozvoja Zvolena: Pozrite si v čom mesto napreduje a kde zaostáva...

Na Slovensku sa prvýkrát hodnotili mestá na základe ekonomickej, sociálnej a infraštruktúrnej sféry. Zvolen v tejto štúdii obsadil desiate miesto. Prečítajte si, v akých ukazovateľoch rozvoja miest dominujeme a naopak v akých zaostávame...

Ilustračný obrázok k článku Podrobné hodnotenie rozvoja Zvolena: Pozrite si v čom mesto napreduje a kde zaostáva...
Foto: Marcel Páleš

Štúdia hodnotila rozvoj miest v troch dimenziách – v ekonomickej, sociálnej a zaoberala sa tiež infraštruktúrou a verejnými službami. Štúdiu rozvoja slovenských miest a krajov spracovali experti z Ekonomickej univerzity v Bratislave. Výsledky štúdie predstavila spoločnosť MasterCard, pričom projekt sa realizoval na Slovensku prvý raz.

Dobrá ekonomická oblasť

Zvolen sa v rebríčku umiestnil na desiatom mieste, keď dosiahol index rozvoja 53,71. Pri hodnotení ekonomickej oblasti si Zvolen polepšil a skončil na 4. mieste. Za ním stojí predovšetkým hodnota ukazovateľa patentov, ktorá je najvyššia zo všetkých sledovaných miest.

V kolonke počet firiem skončil Zvolen v strede sledovaných miest, teda na 7. mieste. Naše mesto však patrí k tým menej úspešným v podiely ekonomicky aktívneho obyvateľstva.

Najvyššia kriminalita

V sociálnej oblasti sa Zvolen umiestnil na nelichotivom 14. mieste. Pod toto umiestnenie sa podpísala najvyššia kriminalita zo sledovaných miest aj druhá najnižšia miera participácie.

V prípade dlhodobej nezamestnanosti sme opäť v strede. V oblasti oblasti infraštruktúry a verejných služieb patrí Zvolen k menej úspešným mestám. Čo sa týka zdravotníctva tak tam to tiež nie je žiadna sláva, pretože spomedzi sledovaných miest máme tretiu najnižšiu hodnotu. Na chvoste sme aj v ukazovateľoch doprava a školstvo.

V indexe dynamiky na 5. mieste

V hodnotení indexu dynamiky mesta obsadil Zvolen pekné piate miesto s hodnotou 79,76. V ekono­mickej oblasti skončilo naše mesto na 11. mieste. Dôvodom nižšieho umiestnenia je hlavne podpriemerný rast počtu firiem a patentov. Zvolen však ako jediný zhoršil hodnotu ukazovateľa ekonomiky aktívne obyvateľstvo, čo znamená že ako jediné mesto zo sledovaných stratilo potenciálnych zamestnancov pre firmy vo svojom území.

Nárast podielu dlhodobo nezamestnaných

V hodnotení sociálnych zmien obsadil Zvolen druhé miesto. Hlavným dôvodom je mierny nárast podielu dlhodobo nezamestnaných. Pokles kriminality ako aj rast participácie sa pohybujú v blízkosti priemernej hodnoty všetkých miest.

V oblasti infraštruktúry a verejných služieb došlo k výraznému zvýšeniu hodnoty ukazovateľa zdravotníctvo (dosiahol druhú najvyššiu hodnotu) a priemernému rastu ukazovateľa školstvo. V prípade dopravy došlo taktiež k zníženiu počtu prepravených osôb a Zvolen tak dosiahol druhý najhorší výsledok medzi sledovanými mestami.

zdroj: www.centrarozvoja.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM