Stanislav Černák Správy

Podpolianske múzeum v Detve sa presťahovalo: Doterajší objekt nevyhovoval po technickej stránke

Stále expozície Podpolianskeho múzea (PM) v Detve sa presťahovali. Odteraz ich nájdete v starej Detve v budove bývalého mestského úradu. Čo bolo dôvodom presťahovania?

Ilustračný obrázok k článku Podpolianske múzeum v Detve sa presťahovalo: Doterajší objekt nevyhovoval po technickej stránke
Zdroj: TASR

Trvalé expozície Podpolianskeho múzea (PM) v Detve, ktoré boli doteraz v objekte bývalej meštianskej školy z druhej polovice 18. storočia, majú odteraz možnosť návštevníci Podpoľania uvidieť na inom mieste. Pracovníci múzea ho presťahovali za asi mesiac a pol na prvé poschodie bývalého Mestského úradu v starej Detve.

„Dôvodom bol nedobrý stav objektu múzea, ktorý už nevyhovoval najmä po technickej stránke,“ povedala vedúca múzea Renata Babicová. Ani budova bývalého mestského úradu síce nie je najmladšia, pochádza z roku 1908, ale mesto Detva nedávno investovalo nemalé finančné prostriedky do jej obnovy.

Múzejníci vystavili stovky predmetov v troch miestnostiach bývalého úradu, ďalšia miestnosť bude slúžiť na krátkodobé výstavy. Pripravuje sa tiež sála na malé, komorné výstavy regionálnych umelcov. V pôvodnom objekte ostala už iba Knižnica K. A. Medveckého a tiež časť z depozitu múzea, ktorú chcú ale postupne preniesť do nových priestorov. Podľa Babicovej zbierkový fond tvorí dnes asi 6000 predmetov.

Mesto Detva sa chcelo tento tok po kompletnej obnove Kultúrneho centra A. Sládkoviča pustiť aj do rekonštrukcie starého Podpolianskeho múzea. So žiadosťou, podporenou projektom, však vo eurofondoch neuspelo. Vedenie mesta a poslanci sa následne rozhodli, že múzeum ešte do Folklórnych slávností pod Poľanou presťahujú do vyprázdnených priestorov starého mestského úradu.

PM bolo založené v roku 1994. Jeho hlavným poslaním je zhromažďovanie, dokumentácia, odborné spracovanie, ochrana a sprístupňovanie hmotných a duchovných artefaktov Podpoľania.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM