Barbara Dallosová Správy

Odzvoní zvolenským autobusom MHD z čias socíku? Mesto chce zadovážiť nové za 5 miliónov eur

Päťmiliónová investícia má mestu priniesť 16 nových autobusov mestskej hromadnej dopravy (MHD). Niektoré z tých, ktoré jazdia po zvolenských uliciach dnes, si pamätajú ešte osemdesiate roky.

Ilustračný obrázok k článku Odzvoní zvolenským autobusom MHD z čias socíku? Mesto chce zadovážiť nové za 5 miliónov eur
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Zvolen sa chce uchádzať o finančnú podporu z fondov Európskej únie na nákup 16 autobusov MHD. Autobusy majú byť poháňané skvapalneným LNG plynom. Do projektu chce ísť zvolenský magistrát so spoločnosťou Danube LNG EEIG, ktorá vo Zvolene testovala pred časom aj prvé plynové autobusy. V meste dnes jazdia všetky autobusy MHD na stlačený zemný CNG plyn.

V roku 2017

Podľa informácií, ktoré odzneli na ostatnom mestskom zastupiteľstve, investícia by mala dosiahnuť 5 miliónov eur. Mesto by spolufinancovalo 15 %, čo znamená 750 000 eur. Súčasťou dodávky nových autobusov by bola aj čerpacia stanica LNG plynu.

Mestský úrad má spracovať projekt do 16. februára 2016 a uchádzať sa s ním o podporu prostredníctvom eurofondov. Ak by mesto so spoločnosťou uspeli, nové autobusy by mohli jazdiť po meste v roku 2017.

Najstaršie kusy sú z 80-tych rokov

SAD Zvolen, ktorá zabezpečuje mestskú hromadnú dopravu pre mesto Zvolen, disponuje v súčasnosti 28 autobusmi, z nich je 12 nových, nízkopodlažných. SAD ich kupovala na etapy, posledné štyri kúpili v roku 2014.

Vlani bola obnova vozidiel, vzhľadom na negatívne ekonomické dosahy vo forme zvýšených odpisov, dočasne prerušená. Ročná hodnota odpisov jedného nového nízkopodlažného autobusu predstavuje 35 000 eur, odpisová doba je osem rokov.

Najstaršie autobusy MHD, jazdiace po Zvolene, majú 28 rokov. Je ich osem, ďalšie tri sú len o rok mladšie. Ďalšie štyri vozidlá sú z rokov 1990–1996.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM