Nový rebríček transparentnosti najväčších slovenských miest: Takto dopadol Zvolen
Samosprávy si dali záležať a opäť sa o čosi viac otvorili verejnej kontrole. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka transparentnosti miest, ktorý zostavila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko.
Stovka najväčších slovenských samospráv je opäť o čosi otvorenejšia. Za dva roky sa dokázala v priemere zlepšiť o šesť percentuálnych bodov, vyplýva to z aktuálneho rebríčka transparentnosti miest, ktorý zostavila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS). Ako uviedol v utorok počas tlačovej konferencie v Bratislave analytik TIS Michal Piško, priemerné skóre 57 percent je dosiaľ najvyššie v histórii meraní, avšak stále ponúka priestor na zlepšenie.
„Okrem zvyšujúcej sa otvorenosti je dobrou správou i to, že TIS mohla prvýkrát udeliť najvyšší rating transparentnosti A+, ktorý získali za prekonanie hranice 85 percent dve samosprávy,“ povedal Piško. Prvenstvo obhájil Vranov nad Topľou so skóre 87 percent, najvyšší rating transparentnosti A+ získala aj bratislavská mestská časť Nové Mesto (86 percent). Za nimi s odstupom nasleduje tretia Rožňava (79 percent).
Tretie miesto od konca obsadili Veľké Kapušany (36 percent), druhé od konca boli Šurany (32 percent), posledné bolo Humenné (32 percent), kde bolo pozitívne vyhodnotených iba 26 otázok. Toto mesto ako jediné odignorovalo aj hodnotiaci dotazník TIS zasielaný podľa infozákona. TIS konštatuje, že iba 14 zo stovky miest si v skóre pohoršilo.
Zvolen si polepšil
Zvolen skončil na 31. mieste so známkou B a 61 %. Oproti rebríčku spred dvoch rokov si tak polepšil o jednu pozíciu. V tohtoročnom hodnotení získal v zložkách hodnotenia najviac za Prístup k informáciám (82%) a najmenej (6%) za Predaj a prenájom majetku.
Krajské mesto Banská Bystrica sa umiestnilo na 8. mieste. V rámci kraja skončili na chvoste Veľký Krtíš (94) a Rimavská Sobota (95).
Transparentnosť miest merala TIS celkovo pomocou 105 indikátorov v 11 oblastiach. Vychádzali pritom z piatich rôznych zdrojov od webových stránok miest cez dotazník zaslaný radniciam až po údaje o súťažiach z Elektronického kontraktačného systému.
Foto: ilustračné