Jakub Forgács Správy

Neďaleko Zvolena predávajú ďalšie byty po vojakoch: Po čom sa dá zohnať nové bývanie?

Nájsť si nové bývanie častokrát nie je jednoduché. Ak ešte stále hľadáte, zbystrite pozornosť. V blízkosti Zvolena byty ponúkajú za prijateľné ceny. Čas sa však kráti.

Ilustračný obrázok k článku Neďaleko Zvolena predávajú ďalšie byty po vojakoch: Po čom sa dá zohnať nové bývanie?
Zdroj: TASR

Ďalších osem prázdnych bytov po vojakoch, ktoré vlani získala od ministerstva obrany obec Slatinské Lazy v okrese Detva, je na predaj. Dvoj-, troj- a štvorizbové byty ponúkajú podľa znaleckého posudku od 13 300 do 20 200 eur.

Vojaci sa odsťahovali

„Obec kúpila osem bytov za 50 percent znaleckého posudku a ďalších šesť dostala darovacou zmluvou,“ povedala starostka Slatinských Lazov Darina Hroncová. „Prvých šesť bytov sme predali už vlani,“ dodala.

Obci sa podarilo získať vojenské byty po niekoľkých rokoch snaženia. Dva z piatich bytových domov s 12 bytmi kúpila súkromná spoločnosť z Trnavy, 14 bytov vo zvyšných troch bytovkách získala obec. Výhodou pre ňu je, že byty by dostala spolu s priľahlými pozemkami.

Vojaci sa z piatich bytoviek odsťahovali v rokoch 2006 a 2007. Odišli do nájomných bytov bližšie k pracovisku a to pre finančnú podporu a menšie náklady na bývanie.

Bytovky s dvoj- až štvorizbovými bytmi postavilo ešte v prvej polovici 90. rokov uplynulého storočia miestne poľnohospodárske družstvo s vidinou rozvoja. Keď sa ale dostalo do problémov, byty predalo ministerstvu obrany. Ten v nich ubytoval profesionálnych vojakov slúžiacich na letisku na Sliači či vo Vojenskom výcvikovom priestore na Lešti.

Obecný úrad prijíma žiadosti

Proces predaja bytov, ako prebytočného majetku ministerstva, sa začal v lete 2012. Najskôr sa ponúkali štátnym organizáciám. Z ich strany však záujem nikto neprejavil. Neskôr celý proces zdržali personálne výmeny v bytovej agentúre.

Očakávaný výsledok však nepriniesla ani opakovaná ponúka vlani v lete. Do uzávierky súťaže nedošla žiadna cenová ponuka. Byty sa vtedy ponúkali v dvoch režimoch. V jednom bolo v ponuke osem samostatných bytov, v druhom sa predávali zvyšné bytovky, ako celok. Úspech priniesla až tretia súťaž, vyhlásená koncom roku 2013. Samostatné byty v nej prednostne ponúkli obci a to za polovičnú sumu, určenú znalcom.

Žiadosti o kúpu bytov spolu s cenovou ponukou budú prijímať na obecnom úrade do 18. marca. Ponuky sa vyhodnotia 31. marca 2015. V prípade, že sa všetky byty zaplnia, súčasný počet asi 485 obyvateľov sa zvýši približne o desatinu.

Ak si hľadáte bývanie v novostavbách, z nášho okresu neprišli dobré správy. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v okrese Zvolen za rok 2014 dokončilo 89 bytov. Oproti roku 2013 sa znížil počet dokončených bytov o 25, čo predstavuje pokles o 21,9 %.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM