Nech sa na cintorínoch hromadí láska, nie plasty, VYZÝVA Zvolen pred DUŠIČKAMI
Iniciatíva mesta a aktivistov zo združenia Očami prírody sa osvedčila už minulý rok, preto ju vo Zvolene rozširujú o spoluprácu so školami či duchovnými.
Mesiac pred Sviatkom všetkých svätých zvolenská samospráva opäť vyzýva svojich obyvateľov, aby pri svojich spomienkach mysleli aj na prírodu. Mesto, spoločne s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia Očami prírody, počas druhého ročníka kampane „Za udržateľné Dušičky“ pripomína potrebu zníženia tvorby odpadu na minimum. Informoval o tom Martin Svatuška, hovorca Mesta Zvolen.
Z udržateľných materiálov
„Práve počas Dušičiek každoročne vidíme na našich cintorínoch kontajnery plné odpadu, ktorý nie je možné ďalej spracovať. Končí preto na skládke a zaťažuje životné prostredie. Vôbec by k tomu nemuselo dochádzať, ak by ľudia volili dekorácie z udržateľných materiálov,“ vysvetľuje zvolenský primátor Vladimír Maňka. „Riešením sú živé kvety, vence zo šišiek alebo čečiny, kahance v skle alebo sviečky s včelím voskom, ktoré sa dajú jednoducho očistiť alebo vytriediť a neskončia po sviatkoch na skládke.“ dodáva Beáta Slamková z odboru výstavby a životného prostredia.
Začiatok októbra je tradične obdobím, kedy postupne začíname myslieť na zdobenie hrobov našich blízkych zosnulých. Sortiment v predajniach tomu napomáha, nie však prírode. „Na pultoch sa objavuje obrovské množstvo plastových kytíc. Žiaľ, neraz sú vyrobené z rôznych druhov materiálov, po použití sa preto nedajú separovať. Ich recyklácia nie je možná. Predstavujú materiál na jedno použitie, ktorý sa následne premení na odpad. Predstavte si tisíce takýchto kytíc či vencov – poputujú na skládku a spolu s množstvom ďalšieho odpadu tam ostanú stovky rokov,“ uviedla Denisa Záchenská z občianskeho združenia Očami prírody. Problémom sú podľa jej slov aj parafínové sviečky. Ich spaľovaním sa uvoľňujú toxické látky a po ich použití vzniká odpad, znečisťujúci okolie.
Spolupráca so školami i duchovnými
„Zdá sa, akoby konzumný prístup nahradil skutočnú spomienku na našich blízkych. Mnohí ľudia nosia na cintorín plastové dekorácie, čím poriadne priťažia prírode,“ pripomínajú ďalší členovia občianskeho združenia. Vhodným riešením sú podľa nich živé kvety, ideálne viacročné. Rozložia sa a príroda si s nimi ľahko poradí. Odporúčajú tiež uprednostniť sviečky vyrobené z včelieho vosku, ktoré nepredstavujú výraznejšiu environmentálnu záťaž.
Iniciatíva mesta a aktivistov zo združenia Očami prírody sa osvedčila už minulý rok, preto ju vo Zvolene rozširujú o spoluprácu so školami či duchovnými. „Deti sa presvedčia, že vyrobiť udržateľnú dekoráciu nie je vôbec náročné. Ak sa o téme udržateľnosti v súvislosti s Dušičkami začne hovoriť aj v kostoloch, môžeme všetci spoločne urobiť ďalší veľký krok, aby sa na cintorínoch nehromadil odpad, ale láska k našim blízkym zosnulým,“ dodala Záchenská.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné