Stanislav Černák Správy

Na území mesta prebehne deratizácia: Zvolen ide bojovať s potkanmi celoplošne!

Mierna zima a dostatok potravy v okolí smetiakov môžu vplývať na stav populácie potkanov v našom meste. Ich premnoženiu a teda aj šíreniu nebezpečných chorôb má zamedziť deratizácia.

Ilustračný obrázok k článku Na území mesta prebehne deratizácia: Zvolen ide bojovať s potkanmi celoplošne!
Zdroj: TASR

Na území Zvolena sa chystá celoplošná priebežná deratizácia verejných priestranstiev v dňoch 3. a 4. apríla. „Posledná deratizácia vo Zvolene bola vykonaná 23. júna 2013 a 24. septembra 2013 s následnou kontrolou. Tá posledná bola spravená 4. marca tohto roka,“ povedala pre Zvolen 24 vedúca Odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny Mária Koreňová.

Vlani na deratizáciu viac ako 4000 eur

Mesto Zvolen uzatvára každý rok zmluvu na vykonávanie priebežnej celoplošnej deratizácie verejných priestranstiev. „Za vykonanú deratizáciu Mesto Zvolen vlani uhradilo faktúry v celkovej výške 4 131 eur,“ objasnila Koreňová.

Celoplošná priebežná deratizácia sa vykonáva na základe zistenia stupňa zamorenia. Na deratizáciu sa používajú biocídne prípravky. „Je to požerová nástraha na ničenie hlodavcov vo forme obilného zrna, alebo nástraha v aromapriepustnom vrecúšku,“ vysvetlila vedúca Odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny a pokračovala, „Požerové nástrahy – krmítka sa umiestňujú do kanalizačnej šachty, do suchého a bezpečného prostredia zabezpečeného proti vplyvom počasia a označeného etiketou. Následne sa vykonáva kontrola v pravidelných 1 – 2 mesačných intervaloch.“

Sú premnožené potkany?

Zaujímalo nás aj, či v našom meste nemáme problém s premnoženými potkanmi najmä pri kontajneroch. „Na túto otázku nie je možné jednoznačne odpovedať, nakoľko informácie od obyvateľov o výskyte potkanov evidujeme priebežne a následne sa vykonajú potrebné deratizačné práce,“ odpovedala Koreňová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM