Stanislav Černák Rôzne

Na rybárske cvičenia využívajú študenti TU vo Zvolene Kováčovský rybník

Kováčovský rybník bol vybudovaný v roku 1966 ako nádrž s protipožiarnymi, retenčnými či rekreačnými účelmi. Dnes je demonštračným objektom zvolenskej Technickej univerzity (TU). Slúži teda hlavne na pedagogické účely a študenti tu vykonávajú praktické cvičenia z rybárstva.

Ilustračný obrázok k článku Na rybárske cvičenia využívajú študenti TU vo Zvolene Kováčovský rybník
Zdroj: TASR

„Chováme tam z hospodársky cenných rýb kapra, lieňa, amura, tolstolobika, z dravých rýb šťuku, sumca, zubáča, no a potom sú tam aj ďalšie, tzv. biele ryby, ktoré sa tam dostali náhodne,“ priblížil Peter Lešo, ktorý je rybárskym hospodárom na rybníku a ako odborný asistent na Lesníckej fakulte TU vyučuje predmet rybárstvo.

Rybárstvo ako povinný predmet

V bakalárskom stupni je v druhom ročníku pre program aplikovaná zoológia a poľovníctvo predmet rybárstvo povinný. „Naši študenti nie sú priamo rybárski experti, pretože jeden semester na to nestačí. Skôr by si mali osvojiť počas štúdia zásady chovu hospodársky cenných rýb,“ vysvetlil Lešo.

Uplatnenie študentov skôr vidí v lesoch, organizačnej štruktúre lesníckych organizácií, ktoré užívajú rybárske revíry. „Tam sa naši absolventi uplatňujú ako rybárski hospodári najčastejšie,“ vysvetlil.

Zisťujú aj kvalitu vody

Rybník má rozlohu 2,3 hektára, jeho najväčšia hĺbka je necelé štyri metre pri hrádzi. Priemernú hĺbku má okolo 2,5 metra. Je to rybník prietočný. Na hlavných terénnych cvičeniach pri rybníku sa vysokoškoláci zameriavajú na zisťovanie kvality vody, majú prístroje, ktorými zisťujú parametre rozhodujúce pre život rýb a ich kondíciu, zdravotný stav. Uplatňuje sa tu aj športový lov rýb: „To znamená, že ideme na dva dni do terénu, máme školské udice, ktoré študenti dostanú do rúk a chytajú ryby,“ objasnil Lešo.

Pri rybníku sa študenti naučia aj niektoré hospodárske činnosti, čiže zásady kŕmenia, prikrmovania aj zisťovať zdravotný stav rýb. Tým, ktoré chytia, skontrolujú ich stav a ukážu si, ako sa s nimi správne manipuluje. Ryby následne pustia do vody. „Keď zistíme nejaké podozrenie na zhoršenie zdravotného stavu, nejaké ochorenie – čo sa výnimočne stáva, ale mali sme aj takéto prípady – túto rybu si berieme na pitvu a ukážeme si zisťovanie zdravotného stavu v laboratórnych podmienkach,“ pokračoval Lešo.

Terénne cvičenia

Pred terénnymi cvičeniami študenti v učebniach získajú najprv teoretické vedomosti. Učia sa spoznávať ryby a musia poznať všetky u nás žijúce, na prednáškach preberajú zásady ich chovu. Naučia sa, aká by mala byť voda a čo sa v nej sleduje, ako sa ryby rozmnožujú, aj umelo, a čím sa prikrmujú.

„Rybník je dosť chladný, čiže nie je to typický kaprový rybník, v minulosti sa tam chovali aj pstruhy dúhové,“ prezradil Lešo s tým, že pre pstruha podľa ich zisťovaní momentálne nie je rybník vhodný. Rybník bol napustený v roku 1999 poslednýkrát, odvtedy nebol komplexne čistený. „My sme tam napustili v tom roku určitú osádku kapra, lieňa, šťuky, sumca a v rybníku dochádza aj k prirodzenému neresu, to znamená, ryby sa nám tam aj rozmnožujú. Ale našou povinnosťou zo zákona je aj zarybňovať,“ pokračoval Lešo.

TU má dva revíry, okrem Kováčovského rybníka aj pstruhový revír – Breznický potok. „Kováčovský rybník slúži ako demonštračný objekt na chov nížinných druhov rýb, tzv. kaprárstvo. V Breznickom potoku sa vyučuje pstruhárstvo,“ dodal Lešo.

Na rybárske cvičenia využívajú študenti TU vo Zvolene Kováčovský rybník
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM