Aktualizované Rôzne

Na rieke Hron vo Zvolene sa objavila biela pena

Muži zákona informovali, že na rieke Hron vo Zvolene sa objavila biela pena. Doplnili, že rieka Hron, ako aj živočíchy v nej by mali byť v poriadku.

Zdroj: Dnes24.sk

Polícia dnes ráno na sociálnej sieti informovala, že bola vyslaná na preverenie udalosti výskytu bielej peny na toku rieky Hron vo Zvolene.

Muži zákona dodali, že na mieste bolo vykonanými opatreniami zistené, že nedošlo k úhynu vodných živočíchov. Doplnili, že situácia bude priebežne kontrolovaná a v prípade zistenia akýchkoľvek rušivých skutočností bude polícia kontaktovaná.

„Na mieste boli aj pracovníci z inšpekcie životného prostredia, pričom pracovníčka uviedla, že merania nepreukazujú zmenené hodnoty vody, ktoré by boli nebezpečné pre vodné živočíchy. Pena sa vyskytuje iba v povrchových častiach a dochádza k jej výskytu na prepadliskách, ktoré sa nachádzajú po vodnom toku. Okrem iného uviedla, že včera vo večerných hodinách sa táto pena vyskytovala na toku rieky Hron v mestskej časti Šalková, kde boli odobraté vzorky a vykonané merania, ktorých výsledky boli rovnaké ako dnes vo Zvolene. K úhynu vodných živočíchov taktiež nedochádzalo,“ napísala polícia na sociálnej sieti.

„K produkcii tej peny dochádza len na nerovnostiach, na takejto hati alebo nejakých ‚perejach‘, kde dôjde k prevzdušneniu, a potom sa spontánne rozpadne. Nie je čo zachytávať, separovať alebo riešiť. Nedošlo ani k úhynu rýb. Rovnako neboli indikované ani žiadne zmeny, ktoré by to v budúcnosti mohli spôsobiť,“ reagoval riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene Dušan Hancko.

Muži zákona uviedli, že podľa doterajších zistení ide s najväčšou pravdepodobnosťou o povrchovo aktívne látky, ktoré reagujú pri okysličovaní vody a vytvárajú aktívnu penu.

„Zamestnanec z povodia rieky Hron, ktorý má v správe úsek, kde k výskytu peny došlo, taktiež vykonal potrebné merania a nezistil vo vodnom toku nebezpečné hodnoty. Nie je vylúčené, že vzniknutá pena bude postupovať v smere vodného toku aj do iných okresov,“ uviedla polícia.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Zvolena a okolia.

OBJEKTÍVOM: Na hladine rieky Hron vo Zvolene sa objavila biela pena
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM