Na Pustý hrad vedie obnovený náučný chodník: Chystá sa aj atraktívna NOVINKA pre športovcov
Až 21 nových informačných tabúl nahradilo pôvodné infotabule z rokov 1997, 2001 a 2012. Pri tejto príležitosti bolo predstavené prítomným aj archeopieskovisko, ktoré zatraktívňuje komentované prehliadky. To však nie je všetko.

Pustý hrad túto letnú sezónu navštívilo podľa odhadu mesta Zvolen, ktoré je majiteľom tejto národnej kultúrnej pamiatky, približne 30-tisíc návštevníkov. Tým sa Pustý hrad radí medzi najnavštevovanejšie lokality v regióne. Koncom sezóny boli v areáli hradu a jeho okolí umiestnené nové informačné tabule náučného chodníka. Nahradili tabule, ktoré tu boli inštalované v roku 1997, 2001 a 2012. Nové tabule nadväzujú na viaceré prvky jednotného mobiliáru pre Pohronskú hradnú cestu. Okrem obnoveného náučného chodníka ponuku hradnej lokality obohatilo aj jedinečné archeopieskovisko, v ktorom si návštevníci mohli počas komentovaných prehliadok hradu vyskúšať prácu archeológa. Informovala o tom Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.
Informácie modernou formou
„V minulosti bol Pustý hrad vo Zvolene župným sídlom. Z tohto miesta sa spravovalo územie dnešných regiónov Zvolena, Oravy, Liptova a Turca. Dnes župa síce sídli v Banskej Bystrici, ale toto miesto má stále veľký význam, pretože je lákadlom pre turistov a vďaka obnovenému náučnému chodníku približuje historické súvislosti spravovania a fungovania tejto časti nášho územia,“ uviedol Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.
Stav náučného chodníka pred tohtoročnou obnovou bol podľa vedúceho archeologického výskumu na Pustom hrade a hlavného iniciátora obnovy Jána Beljaka nedostačujúci. „Vďaka aktualizácii náučného chodníka Pustý hrad sprístupníme návštevníkom modernou formou aktuálne informácie získané archeologickým, architektonicko-historickým a archívnym výskumom a rovnako aj informácie o flóre a faune hradného kopca,“ informoval Ján Beljak.
„Pri tvorbe informačných tabúľ náučného chodníka sa mesto Zvolen inšpirovalo katalógom jednotného turistického mobiliáru pre lokality Pohronskej hradnej cesty. Ten je výsledkom architektonicko-dizajnérskej súťaže z roku 2019. Jej cieľom bolo navrhnúť prvky turistickej infraštruktúry na Pohronskej hradnej ceste tak, aby aj vďaka tejto infraštruktúre bol projekt Pohronská hradná cesta jednoznačne a ľahko identifikovateľný a rozpoznateľný“ doplnila Jóbová.
Viac o tom, koľko to celé stálo, sa dočítate na ďalšej strane.
Ďalšie aktuálne správy
