Ilustračný obrázok k článku Mladá, krásna a úspešná: Vo Zvolene žije majsterka sveta v Bikini fitness! FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Mladá, krásna a úspešná: Vo Zvolene žije majsterka sveta v Bikini fitness! FOTO

Mnohí z vás možno ani netušili, akú úspešnú dievčinu máme v našom meste. Timea Trajteľová (19) je majsterkou sveta a majsterkou Európy v naturálnej kulturistike, v kategórii Bikini fitness.

Stanislav Černák Šport
Stanislav Černák Šport

Mladá, krásna a úspešná: Vo Zvolene žije majsterka sveta v Bikini fitness! FOTO

Mnohí z vás možno ani netušili, akú úspešnú dievčinu máme v našom meste. Timea Trajteľová (19) je majsterkou sveta a majsterkou Európy v naturálnej kulturistike, v kategórii Bikini fitness.

Ilustračný obrázok k článku Mladá, krásna a úspešná: Vo Zvolene žije majsterka sveta v Bikini fitness! FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Timea Trajteľová bola v roku 2013 najúspešnejšou pretekárkou v kategórii Bikini fitness. Megaúspešný bol pre ňu najmä rok 2014, kedy sa stala svetovou a európskou šampiónkou vo svojej kategórii. Koncom roka 2014 prestúpila do federácie SAKFST (Slovenská asociácia kulturistiky, fitness a silového trojboja), ktorá patrí pod svetovú federáciu IFBB. Fitness ju napĺňa a robím šťastným. Venuje sa mu absolútne naplno. Tento rok ju čaká množstvo nových výziev. Pohodlne sa usaďte a prečítajte si rozhovor s týmto mladým, sympatickým a mimoriadne úspešným dievčaťom.

Robíš fitness a súťažíš v zaujímavej disciplíne Bikini-fitness. Vysvetli nám, o čo vlastne ide, z čoho pozostávajú súťaže?

Bikini fitness je pomerne novou kategóriou v ženskom fitness. Je to najjemnejšia ženská kategória, ktorá má predstavovať zdravý životný štýl v spojení so športom. Prioritou pri hodnotení sú symetrické telesné proporcie, estetický a zdravý vzhľad tela s celkovou vizážou (kvalitná úprava pokožky, vhodné líčenie, úprava vlasov..). Svalové skupiny musia mať pekný a pevný vzhľad s malým množstvom telesného tuku. Dôležitá je aj prezentácia na pódiu a celková atraktivita pretekárky.

Ako si sa vôbec dozvedela o tomto športe a čím ti učaroval?

Ako 16-ročná som začala navštevovať fitness centrum, pretože som od malička mala k športu blízko. Z posilňovania sa stal môj koníček a vo fitku som spoznala mojich terajších priateľov, ktorí sa tiež aktívne venujú športu. Spolu sme cvičili crossfit, chodievali korčuľovať a neskôr som začala mať bližšie k ťažším tréningom. V apríli roku 2013 dostal najlepší priateľ Michal Pálenkáš nápad posunúť moje cvičenie na vyšší level a začala som sa pripravovať na súťaž. Keď som zistila o tejto kategórii viac a pozrela si pár súťaží na videách učarovala mi snáď všetkým. :-) Michal mi od začiatku pomáhal pri tréningoch a spolu sme zvládli každú prípravu. Je to osoba, ktorá pri mne stojí od mojich začiatkov a podporuje ma aj v ťažkých chvíľach. Vždy ma povzbudzuje, motivuje a verí mi… Je neodmysliteľnou súčasťou celej mojej športovej kariéry a som nesmierne vďačná, že mám pri sebe takého človeka ako je on :-) Momentálne sa o mňa manažérsky stará a prípravu konzultujeme s novým trénerom Andrejom Mozolánim. V začiatkoch sme oslovili aj odborníka vo svete naturálnej kulturistiky Petra Winklera, ktorý sa na mňa prišiel pozrieť a zobral ma do svojho športového klubu. Venoval mi tiež veľmi veľa podpory a času za ktorý som mu nesmierne vďačná. Ukázal mi ako vyzerá racionálne stravovanie počas celého roka a inšpiroval ma svojim nadšením z cvičenia a životným štýlom. Veľmi ho obdivujem (úsmev).

Verila si pri svojich začiatkoch, že sa staneš majsterkou sveta? Čo to vôbec pre teba znamená?

Pri svojich začiatkoch som brala súťaženie a celú prípravu ako novú výzvu a cieľ, ktorý ma motivoval ďalej na sebe pracovať. Myslím si, že snom každého je byť raz „najlepší“ a vyhrať, ale keď sa priznám, že som také „veľké oči“ nemala nebudem klamať. O titule majsterky sveta, som začala snívať až po prvých víťazstvách na medzinárodných súťažiach. Čo to pre mňa znamená? Veľmi veľa… Bol to vrchol, ktorý som chcela pod asociáciou naturálnej kulturistiky dosiahnuť. Vždy budem s úsmevom a zimomriavkami na tele spomínať na moment, kedy som ostala po vyhlásení vicemajsterky sveta stáť ako prikovaná na pódiu a pri hraní slovenskej hymny si vôbec uvedomovať skutočnosť, že som vyhrala majstrovstvá sveta. Bol to silný zážitok aj vďaka tomu, že svedkami tohto splnenia sna bola moja rodina a najlepší priateľ a manažér v jednej osobe Michal Pálenkáš (úsmev).

Si v tom, čo robíš mimoriadne úspešná. Si napríklad športovkyňou roka 2013 v kategórii Bikini-fitness, v roku 2014 si vyhrala aj svetový šampionát INBA a taktiež európsky. Čo chceš ešte dosiahnuť v tomto športe?

Chcem sa ďalej posúvať a napredovať. Nikdy nebudem spokojná a vždy sa nájde niečo, na čom budem chcieť pracovať – to na tomto športe milujem najviac. Aj kvôli osobnému napredovaniu som sa rozhodla z asociácie SANK (Slovenská asociácia naturálnej kulturistiky) prestúpiť do SAKFST (Slovenská asociácia kulturistiky, fitness a silového trojboja), ktorá patrí pod svetovú federáciu IFBB. Tu je konkurencia naozaj veľmi silná a presadiť sa bude ťažké… Beriem to však ako novú výzvu a motiváciu.

Tento šport možno nie je v očiach verejnosti až tak populárny a najmä medializovaný, ale stáva sa ti, že ťa ľudia spoznávajú na ulici?

V poslednej dobe sa mi to začína stávať. Som vždy milo prekvapená, koľko mám fanúšikov a ako ma so záujmom a nadšením sledujú. Je to skvelý pocit, keď vám ľudia povedia ako ste im zlepšili deň, niektorým dokonca splnili sen len tým, že sa s nimi odfotíte a chvíľu porozprávate. Nie je to obrovská motivácia len pre nich, ale aj pre mňa, za čo im nesmierne ďakujem (úsmev).

Viem o tebe, že sa tomuto odvetviu venuješ absolútne naplno. Keď sa nepripravuješ na súťaž a nepretekáš, tak trénuješ. Si teda profesionálka a živí ťa tento šport?

Áno, vystihol si to. Tomuto športu sa venujem absolútne naplno a robí ma to veľmi šťastnou. Trénerstvu sa nevenujem až tak dlho, ale vždy ma bavila práca s ľuďmi, najmä byť súčasťou niečej zmeny. Som rada, že ma živí práca, ktorá ma pohltila a každý deň ju robím s úsmevom.

Začiatkom apríla ťa čaká súťaž. Prezraď nám o nej niečo viac…

V apríli sa začína jarná sezóna súťaží. Je ich hneď niekoľko – 18. 4.2015 sú Majstrovstvá Slovenska juniorov a junioriek, 25.4.2015 Mozolani Classic 5, 2.5.2015 Majstrov­stvá Slovenska žien a v neposlednom rade – najdôležitejšia súťaž sezóny, na ktorú by som sa rada nominovala sú Majstrovstvá Európy v Španielskej Santa Susanne (16.5–21.5.2015). Prvá súťaž – MSR juniorov a junioriek bude v Hnúšti. Je to súťaž, ktorú v sezóne 2015 absolvujem ako prvú a zároveň bude aj mojou premiérovou súťažou pod Slovenskou asociáciou kulturistiky, fitness a silového trojboja (SAKFST). Na túto súťaž sa veľmi teším. V predchádzajúcej asociácii Naturálnej kulturistiky (SANK) som súťažila len medzi ženami, nakoľko kategória prislúchajúca môjmu veku nebola k dispozícii.

Ako sa pripravuješ na súťaže? Myslím, že to bude tvrdá, každodenná drina. Z čoho pozostávajú tvoje tréningy? Ako si upravuješ stravu?

Moja príprava na jarnú sezónu pozostávala z objemovej prípravy, ktorá trvala 6 týždňov. Tréningy som mala rozdelené do 4 dní, počas ktorých som precvičila celé telo, následne som mala jeden deň absolútneho voľna, kedy telo regenerovalo a takto to išlo dookola. Strava pozostávala z ovocia, zeleniny, ovsených vločiek, chudého mäsa, ryže, ryžových chlebíkov, celozrnných cestovín, celozrnného pečiva, vaječných bielkov, nízkotučných mliečnych výrobkov… Momentálne som už 10. deň v rysovacej fáze prípravy, kedy sa zbavujem tuku na tele a pripravujem súťažnú formu.

Tréningy sú dvojfázové. Prvá fáza kardio-tréning na lačno, druhá fáza pozostáva zo silového tréningu. Voľno od silového tréningu mám každý 5. deň (trénujem systémom 4+1), kardio robím stále – aj v deň voľna. Strava je už prísnejšia – obmedzujem sacharidy. Pozostáva zo zeleniny, kuracieho alebo hovädzieho mäsa, nízkotučného tvarohu, vaječných bielkov v menšom množstve, z ryžových chlebíkov, ryže alebo ovsených vločiek. Celú prípravu konzultujem so svojim trénerom Andrejom Mozolánim (uznávaný bývalý pretekár – Majster sveta za rok 2005 v kulturistike a špičkový tréner), ktorému by som sa aj touto cestou rada poďakovala za to, že vo mne vidí potenciál, so záujmom sa mi venuje a pomáha mi. Aj vďaka sponzorom sa môžem venovať športu, ktorý milujem a mať možnosti na ďalšie napredovanie. Som im za prejavenú dôveru veľmi vďačná a dúfam, že im to vrátim v podobe čo najlepších možných súťažných výsledkoch.

Keď sa nepripravuješ na žiadnu súťaž, dopraješ si aj nejaký „hriech“ v podobe čokolády alebo nejakého alkoholického drinku?

V deň súťaže (samozrejme až po jej skončení) mám čo sa týka jedla absolútne voľný režim, vtedy si doprajem všetko na čo mám chuť a čo som si tak dlho odopierala. Na druhý deň som však späť v režime a pripravujem sa na ďalšiu súťaž. Takýto voľný deň (v kulturistike a fitness ho nazývame cheat day) väčšinou pomôže naštartovať spomalený metabolizmus a tak dokážem hneď víkend na to svoju formu na nasledujúcu súťaž v poradí zlepšiť. Keď skončí celá súťažná sezóna mám pár dní voľna, kedy môžem konzumovať hocijaké jedlá a mám voľno aj od tréningu, čo väčšinou aj tak nevydržím a utekám cvičiť (smiech). Alkohol nepijem celoročne aj keď môžem.

Už keď sme pri téme jedla. Aké máš najradšej?

Keďže si takmer celoročne stravu krabičkujem a držím sa nejakej gramáže, v prvom rade mám rada všetko vo veľkom množstve (smiech). Obľúbené jedlá sú však asi všetky so syrom – cestoviny, pizza. Milujem tiež palacinky a hlavne tradičnú slovenskú kuchyňu.

Spomenuli sme, že si aj trénerka. Od akého veku sa môžu venovať dievčatá tomuto športu a z čoho pozostávajú tieto tréningy pre tvojich zverencov?

Tomuto športu sa niektoré dievčatá venujú od malička. Môžu začať súťažiť za detské fitness a neskôr prestúpiť k juniorkám napr. aj ako bikini fitnessky – je to len na nich, ako sa budú ďalej uberať. Juniorských/žen­ských kategórii vo fitness je niekoľko. Ako trénerka sa zatiaľ nevenujem príprave dievčat na súťaže, viac ma baví práca s bežnými ľuďmi, ktorí chcú zlepšiť svoju postavu, kondíciu a zdravie.

Myslím, že pri športe takéhoto druhu je najdôležitejšia motivácia. Kde ju získavaš a ako si ju udržuješ?

Motiváciu mám všade okolo seba. Dokážem čerpať takmer zo všetkého. Motivuje ma už len myšlienka na to s akou radosťou to robím. Milujem pódium a fotenia. Vo všetkom, čo sa týka tohto krásneho, ale aj náročného športu som sa našla. Najväčší zápal mám však vo fáze, v ktorej sa nachádzam teraz – rysovacej. Vtedy sa teším z každého posunu, na tele sa začína ukazovať všetka práca a nová svalová hmota, ktorá bola počas objemovej prípravy skrytá. Energie je menej, tréningy sú náročné a telo začína byť vyčerpané, ale každý deň je nová výzva a pocit, ktorý každý večer pred spaním po každom dni mám je na nezaplatenie (úsmev).

Aké cviky máš najradšej a naopak, aké sú tie, ktoré precvičuješ najneradšej?

Od začiatku cvičenia bol pre mňa celkovo najobľúbenejší tréning nôh. Čím dlhšie ale cvičím, tým menej robím medzi partiami a cvikmi rozdiel. Milujem každý jeden tréning. Pokiaľ by sme sa bavili ale o absolútne najobľúbenejšom cviku vždy to budú asi drepy.

Je jasné, že kulturistika je aj tvojou najväčšou vášňou. Čo iné patrí medzi záľuby majsterky sveta?

Žiadnu zaujímavú záľubu okrem fitness, ktorej by som sa pravidelne venovala nemám. Zaberá to všetok môj voľný čas, je to dennodenná súčasť života – životný štýl. Keď mám chvíľu voľno rada relaxujem, pozerám filmy alebo sa venujem domácnosti a vareniu.

Aké sú tvoje najbližšie plány?

Vzdelávať sa v oblasti trénerstva, začať chodiť na kurzy anglického jazyka. Avšak najdôležitejší plán na najbližšie týždne, kde sústredím všetku svoju energiu je nominácia na Majstrovstvá Európy v Santa Susanne.

Na záver sa ťa spýtam, ako Zvolenčanky. Ktoré miesta máš v našom meste najradšej, kde rada chodíš načerpať energiu a zrelaxovať?

Musím sa priznať že času a príležitostí si niekde vyjsť je veľmi veľmi málo. Pokiaľ mám na to priestor rada chodím napr. na Pustý Hrad, bicyklovať, behať, korčuľovať na hrádzu popri Hrone. Môj relax je väčšinou aktívny pri nejakom doplnkovom športe s priateľmi, niekedy si však vychutnám oddych len tak doma pri dobrom filme s vyloženými nohami alebo vo wellnes centre.

Doterajšie úspechy:

Jarná sezóna:

2014–07–07 – Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky – 1.miesto v Bikini fitness

2014–07–14 – Medzinárodné majstrovstvá Českej republiky – 1.miesto v Bikini fitness

2014–07–21 – Medzinárodné majstrovstvá Maďarskej republiky – 1.miesto v Bikini fitness

2014–07–28 – INBA Majstrovstvá sveta – 1.miesto v Bikini fitness

Jesenná sezóna:

2014–11–10 – Danox natural cup Česká republika – 1.miesto v Bikini fitness

2014–18–10 – Grand prix Slovenská republika – 1.miesto v Bikini fitness

2014–25–10 – INBA Majstrovstvá Európy – 1.miesto v Bikini fitness

Foto: archív Timey Trajteľovej (Zdroj fotiek: WP)

Zvolenčanka Timea (19) je majsterkou sveta a Európy v Bikini fitness
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM