Stanislav Černák Rôzne

Vo Zvolene je málo letných brigád pre mladých: Študenti robiť chcú, no nie každému sa to podarí

Študentov, ktorí hľadajú počas prázdnin letné brigády je vo Zvolene stále veľa. V tomto období sa však už brigády zháňajú veľmi ťažko. Voľných miest je menej ako študentov hľadajúcich prácu.

Ilustračný obrázok k článku Vo Zvolene je málo letných brigád pre mladých: Študenti robiť chcú, no nie každému sa to podarí
Zdroj: Dnes24.sk

„Študenti chodia aj teraz. Žiaľ už máme čašníkov na terasu, takže je to zbytočné,“ povedal majiteľ jedného zvolenského pubu. Viacerí majitelia predajní alebo reštauračných zariadení sa zhodujú na tom, že brigádničky si vyberajú na prelome apríla a mája. Navyše nie každý si môže v lete dovoliť brigádnika. „Mladí sa chodia pýtať na prácu, ale musíme ich odmietnuť. Peňazí je menej ako po iné roky, brigádnika si nemôžeme dovoliť,“ prezradil jeden zo zvolenských podnikateľov.

„Vidím to dosť chabo. Mne sa našťastie podarilo vybaviť v lete brigádu. Nepáči sa mi však, že ako študenti a brigádnici máme v lete obmedzený zárobok,“ povedala sympatická Petra (19), ktorá sa na leto zamestnala ako čašníčka na jednej zo zvolenských letných terás.

Mladí chcú robiť, ale nie každý má to šťastie

Nie všetci, však mali šťastie zohnať brigádu. Pritom nejde ani o nezáujem mladých pracovať, skôr sú už všetky miesta obsadené. „Chcela som prácu na leto, no žiaľ nepodarilo sa mi ju zohnať už od polovice júna. Robiť chcem, peniaze potrebujem, ale nevidím to počas letných mesiacov s mojou brigádou ružovo,“ prezradila mladá študentka Kamila.

„Brigádu som zohnal iba na dva týždne v auguste. Snažil som sa zohnať aj niečo na júl, no neúspešne. Rozposielal som žiadosti na internete, pochodil som nejaké prevádzky aj osobne, no neúspešne,“ povzdychol si Juraj.

Situácia priaznivá vôbec nie je. Uvedomujú si to aj študenti a tí, ktorí môžu, odchádzajú za brigádami do zahraničia. Nie všetci, však majú takú možnosť. A tí, ktorým sa v lete podarilo zohnať brigádu sú za ňu naozaj vďační.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM