Stanislav Černák Rôzne

Lesnícke dni vo Zvolene: Pozrite si bohatý program, príde aj minister

Zajtra sa vo Zvolene uskutoční už 7. ročník Lesníckych dní. Program na námestí oficiálne otvoria minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek a primátor mesta Zvolen Miroslav Kusein.

Ilustračný obrázok k článku Lesnícke dni vo Zvolene: Pozrite si bohatý program, príde aj minister
Zdroj: TASR

Množstvo informácií o lesných ekosystémoch a lesníckych činnostiach, spolu s pestrým kultúrnym programom, ekohrami, zážitkovým učením a ukážkami tradičných remesiel spojených s drevom, uvidia návštevníci 7. ročníka Lesníckych dní, ktoré sa uskutočnia zajtra vo Zvolene.

Ako informovala Ľudmila Marušáková z Národného lesníckeho centra vo Zvolene, mottom tohtoročných Lesníckych dní sa stal historický odkaz priekopníka slovenského lesníctva Jozefa Dekréta Matejovie Zachovajme lesy potomstvu. Podujatie zároveň korešponduje s oslavami 770. výročia obnovenia privilégií mestu Zvolen a bude sa prelínať námestím počas celého dňa.

V jednotlivých stánkoch ponúknu zástupcovia lesníckych organizácií a ich partneri návštevníkom ukážky hlavných lesníckych a drevárskych činností, počnúc ukážkami historických náradí, až po najnovšie technológie.

Zaujímavý program

Svoje miesto tu bude mať pestovanie lesa, kde si malí záujemcovia budú môcť vlastnoručne zasadiť stromček, alebo uvidia v praxi ako vyzerá ťažba dreva s praktickou ukážkou pílenia dreva. Spôsoby dopravy dreva budú demonštrované ukážkou vodného žľabu (rizne) a návštevníci uvidia aj živé ťažné kone, ktoré sú neodmysliteľnými pomocníkmi v lesníctve. Model lanovky, či vývozné súpravy a traktory budú atrakciou pre milovníkov modernejších technológií.

Jednoduchý postup pri ručnej výrobe papiera, ukážky výroby rôznych drevených predmetov, drevených hračiek alebo hudobných nástrojov, či rezbárstvo, sudárstvo, kolárstvo priblíži návštevníkom široké spektrum využitia dreva. V programe nebude chýbať vystúpenie trubačov, sokoliarov a kynológov a ukážky vábenia zveri.

Mladší návštevníci budú mať možnosť zhotoviť si vtáčiu búdku, vyskúšať si poľovnícky posed a uvidia aj zariadenia na kŕmenie zveri. Včelári sú pripravení nielen na ukážky úľov a včelstiev, ale aj na ochutnávku medu. Mnohé aktivity lesnej pedagogiky dajú možnosť návštevníkom zapojiť sa do zmyslového vnímania prírody.

Pokus o zápis do Guinessovej knihy rekordov

Aj v tomto roku sa uskutoční pokus o zápis do Knihy slovenských rekordov pod názvom „Lesné variácie“, v rámci ktorého budú návštevníci „sadiť“ stromčeky z poskladaného farebného papiera, spoločne vytvoria malý model lesa.

Podujatie vo Zvolene otvára celoslovenské aktivity, v rámci ktorých sa budú konať akcie pre širokú verejnosť v rôznych kútoch Slovenska. Hlavnými organizátormi sú Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Národné lesnícke centrum, Lesy SR, š.p., Vojenské lesy a majetky SR, š.p., Štátne lesy TANAPu, Združenie zamestnávateľov v LH, Slovenská lesnícka komora, Slovenská poľovnícka komora, Technická univerzita vo Zvolene, Slovwood, a.s. a mnohé ďalšie organizácie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM