Jakub Forgács Správy

Krajskí poslanci sa zhodli: Civilné lety zo Sliača sú prioritou BBSK

Poslanci svojim hlasovaním deklarovali prioritný záujem BBSK na zachovaní civilnej dopravy na letisku Sliač po ukončení komplexnej rekonštrukcie.

Ilustračný obrázok k článku Krajskí poslanci sa zhodli: Civilné lety zo Sliača sú prioritou BBSK
6
Galéria
Zdroj: TASR

Zachovanie civilnej dopravy na letisku Sliač po ukončení komplexnej rekonštrukcie patrí medzi prioritné záujmy Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Zhodli sa na tom krajskí poslanci pri tom, ako vzali na vedomie správu o rokovaniach vedenia BBSK s ministrami dopravy a obrany. Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK.

Chcú zachovanie civilného letiska

Podpredseda BBSK Ondrej Lunter na štvrtkovom rokovaní krajského zastupiteľstva informoval poslancov o rokovaniach s ministerstvom dopravy a ministerstvom obrany, ktoré sa uskutočnilo 13. mája. „Poslanci zároveň svojim hlasovaním deklarovali prioritný záujem BBSK na zachovaní civilnej dopravy na letisku Sliač po ukončení komplexnej rekonštrukcie,“ uviedla Štepáneková.

„Na pokračovaní prevádzky civilnej časti letiska aj po rekonštrukcii máme eminentný záujem. Pre regióny stredného Slovenska ide o jeden z kľúčových aspektoch rozvíjania potenciálu v oblastiach cestovného ruchu, investícií a dopravnej infraštruktúry. Zároveň sme na rokovaní s ministrami predstavili plán, na základe ktorého by bolo možné dostať prevádzku letiska do ekonomicky funkčnej a stabilnej situácie,“ povedal Ondrej Lunter.

Obaja ministri počas rokovaní deklarovali záujem civilnú dopravu zachovať, minister obrany Jaroslav Naď ubezpečil zástupcov BBSK, že nikdy neplánoval civilnú dopravu zrušiť.

Všetko ukáže analýza

„Aktuálny stav je taký, že letisko prejde bezpečnostnou a technickou analýzou pod gesciou ministerstva obrany. Táto analýza preskúma, či je vôbec možné organizovať novú armádnu a civilnú prevádzku na jednom mieste. Rôzne typy leteckého parku totiž vyžadujú rôzne certifikácie a kritériá, bez naplnenia ktorých nie je možné plnú prevádzku letiska spustiť. Zjednodušene sa od analýzy očakáva rozhodnutie, či civilná prevádzka bude alebo nebude možnosťou do budúcna,“ vysvetlil Ondrej Lunter.

Na rokovaní tiež prišlo k dohode, že v prípade pozitívneho výsledku analýzy, ktorá by dala civilnej prevádzke zelenú, prizvú ministerstvá zástupcu BBSK do pracovnej skupiny, ktorá bude dlhodobo rokovať o ďalších krokoch smerom k „rozlietaniu“ civilnej osobnej, nákladnej a súkromnej leteckej dopravy.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Letisko Sliač
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM