Stanislav Černák Správy

Kontroverzná ťažba zlata v Detve: O určenie dobývacieho priestoru prejavilo záujem 300 ľudí

Približne 300 ľudí včera prejavilo záujem o ústne pojednávanie vo veci určenia dobývacieho priestoru pre ťažbu zlata v Detve. Okrem 169 priamo dotknutých subjektov a občanov prišli aj ľudia, ktorých zamýšľaná ťažba znepokojuje a ktorí si chceli vypočuť stanoviská zainteresovaných strán.

Ilustračný obrázok k článku Kontroverzná ťažba zlata v Detve: O určenie dobývacieho priestoru prejavilo záujem 300 ľudí
Zdroj: TASR

Ako uviedla Eva Kováčechová, advokátka VIA Iuris, zastupujúca občanov združených v OZ Podpoľanie nad zlato, pre obyvateľov Podpoľania je podstatné, že žiadateľ v aktuálnom procese zmenil text žiadosti o ťažbu a vypustil z nej úpravárenský komplex na kyanidové lúhovanie. Banský úrad má teda skúmať len samotnú povrchovú baňu. Zo zmeneného návrhu však vyplýva, že s metódou kyanidového lúhovania sa v budúcnosti naďalej ráta. Ako upozorňujú takmer všetci účastníci konania, dôsledkom môže byť nezvratný zásah do životného prostredia obyvateľov Podpoľania. Táto metóda je pritom vo viacerých európskych krajinách, napríklad v Česku a Maďarsku zakázaná.

Majú prezradiť metódu ťaženia

Svoje právne stanoviská prišli zástupcom Obvodného banského úradu odovzdať napríklad aj členovia OZ Podpoľanie nad zlato, ktoré sa po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR vrátilo do procesu, ale aj spoločnosť PPS Group či Mesto Detva.

Podľa Romana Podhradského z Podpoľania nad zlato, združenia bude žiadať, aby ťažiarska spoločnosť EMED Slovakia uviedla, akou metódou a kde chcú z vyťaženej horniny získavať zlato, keďže pri predošlom konaní deklarovala metódu kyjanidového lúhovania. „Táto časť v novom návrhu EMEDu chýba, pri tom tam podľa zákona musí byť,“ pripomenul.

Aj podľa hovorcu PPS Group Pavla Machavu je veľmi dôležité vedieť spôsob, akým sa bude vyťažená ruda spracovávať a aj miesto, kde sa táto ruda uloží. „Naša spoločnosť naďalej trvá na tom, že pre náš dlhodobý rozvoj povrchová baňa nie je zlučiteľná,“ uviedol.

Ťažbu odmieta aj mesto Detva

Odmietavé stanovisko k ťažbe, ako aj celému procesu vyjadrilo aj mesto Detva. Podľa ich zástupcu pokiaľ nie je na stole štúdia dopadov na životné prostredie, tzv. EIA, tak nie je možné posúdiť, aké negatívne vplyvy bude mať ťažba na danú lokalitu a na zdravie občanov. Detvianski poslanci navyše ešte na jar tohto roku schválili v územnom pláne novú rozvojovú lokalitu v časti Zapriechody, ktorá je v blízkosti Bieleho Vrchu.

Konateľ spoločnosti EMED Marián Urban pred niekoľkými dňami uviedol, že plán na ťažbu žiadnym spôsobom nerevidovali. „Ťažba neprebieha pomocou kyanidu, ako mylne uvádzajú aktivisti, iba pri spracovaní vyťaženej rudy sa používa veľmi nízko koncentrovaný roztok tejto chemikálie. Paradoxne je to najbezpečnejší a najekologickejší spôsob pri tomto ložisku,“ konštatoval.

Konanie sa znovu rozbieha po tom, ako predchádzajúce rozhodnutie zrušil Hlavný banský úrad a následne bolo konanie v auguste 2013 prerušené.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM