Marcel Páleš Rôzne

Kamery v autobusoch: Najskôr pribudnú v MHD, dokopy budú až v 500 vozidlách

Už tento rok by vedenie SAD Zvolen chcelo nainštalovať bezpečnostné kamery do svojich vozidiel. Prvé by boli autobusy MHD a postupne aj prímestské čí diaľkové.

Ilustračný obrázok k článku Kamery v autobusoch: Najskôr pribudnú v MHD, dokopy budú až v 500 vozidlách
Zdroj: TASR

Takto vybavených by postupne jazdilo až 500 vozidiel. „Autobusy MHD by sme chceli vybaviť kamerami ešte tento rok,“ uviedol vedúci odboru rozvoja a informatiky SAD Zvolen Marek Modranský. Ide o spoje s najväčšou fluktuáciou cestujúcich a tiež najväčšou večernou anonymitou.

Kamery budú záberom pokrývať priestor nástupu. Ich účelom bude zachytávanie správania cestujúcich, a to pri vodičovi a kúpu cestovného lístka. Aj čiernych pasažierov by tak malo ubudnúť. Zábery sa budú archivovať. Využité môžu byť iba pri dokazovaní a pri vybraných kontrolách či nezrovnalostiach.

„Budú to akési čierne skrinky, ktoré nebudú určené iba na ochranu vodiča, ale aj cestujúceho. Môžu totiž nastať aj situácie, keď záznam poslúži na potvrdenie jeho práva,“ poznamenal Modranský.

Do pol roka chce SAD Zvolen vybrať dodávateľa a nainštalovať kamery do viac ako 100 autobusov MHD v B. Bystrici, Zvolene, Brezne a Žiari nad Hronom. Na jednu kameru aj s príslušenstvom sa náklady môžu vyšplhať od 80 až do 250 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM