Stanislav Černák Rôzne

Jozef Ličko a jeho životný risk: Takto som dokázal utiecť z Čadu!

Krupinčan Jozef Ličko prezradil podrobnosti svojho úteku z Čadu, ktorým riskoval dlhoročné väzenie. Čítajte, ako sa mu to podarilo.

Ilustračný obrázok k článku Jozef Ličko a jeho životný risk: Takto som dokázal utiecť z Čadu!
Zdroj: TASR

Dobrodružný, niekoľko tisíc kilometrov dlhý návrat z Afriky na Slovensko zažil minulý týždeň Krupinčan Jozef Ličko mladší. Vlani v decembri mu zakázal prokurátor v republike Čad opustiť krajinu, a tak sa rozhodol pre riskantný návrat. Vedel, že ak sa mu to nepodarí, môže v Afrike ostať veľmi dlho. Nakoniec to vyšlo a domov uvidel po 94 dňoch.

„Všetko sa zbehlo veľmi rýchlo minulý štvrtok. Hneď, ako mi náš zástupca ministerstva zahraničných vecí povedal, že šance na moje legálne opustenie krajiny sú veľmi malé," povedal dnes Jozef Ličko mladší a pokračoval, „rozhodol som sa preto veľmi rýchlo a spontánne.“

Strastiplná cesta domov

Za pomoci rodinného priateľa, lýbijského právnika z Pieštan, ktorý mu prostredníctvom istého čadského taxikára vybavil krátko pred tým kamerunské víza, sa dostával krok po kroku k vytúženému domovu.

„Popoludní sa mi podarilo oklamať strážcov, ktorí na mňa dohliadali a neďaleko môjho prechodného bydliska som nasadol do taxíka. Neskôr aj s taxikárom na motorku, na ktorej sme po pár kilometroch prešli kamerunskú hranicu,“ spomína Ličko.

V najbližšom kamerunskom meste čakal niekoľko hodín na autobus, ktorý ho odviezol do ďalšieho mesta Marui. Odtiaľ ho čakala opäť dlhá púť do mesta Garui, kde bolo letisko. To už uplynulo od prekročenia hranice zhruba 24 hodín. Z Garui letel Ličko následne vnútroštátnou linkou do Jaundi a odtiaľ do Európy. „Až keď sme pristáli s lietadlom v sobotu ráno v Paríži, vedel som, že je dobre," konštatuje. Najbližším lietadlom sa dostal do Viedne a podvečer ho už rodina a viacerí Krupinčania vítali doma.

Veľký risk

Sám Ličko vie, že útekom veľa riskoval. „Keby ma chytili, mohli ma zatvoriť aj na niekoľko rokov," hovorí 30 – ročný Krupinčan. Po dlhých mesiacoch obmedzeného pohybu, keď už nevidel inú šancu, ako sa čo najskôr z krajiny dostať, sa nakoniec rozhodol pre tento radikálny krok. Dnes je doma a teší sa z rodiny, ktorá mu asi najviac chýbala.

Ličkovi zakázali úrady afrického štátu ešte vlani opustiť krajinu, v ktorej sa firma jeho otca podieľala na výstavbe futbalového štadiónu. Štátnu objednávku realizovala lýbijská spoločnosť práve prostredníctvom krupinskej firmy. Tesne pred dokončením stavby však nastali medzi firmami spory a štát si ako rukojemníka vybral zástupcu slovenskej firmy.

„Neviem, čo sa momentálne deje v Čade. Bojím sa len, že tamojšie úrady môžu teraz sťažovať život trom pracovníkom nemeckej firmy, ktorá pre nás subdodávateľsky dokončovala práce na štadióne," dodáva šťastný Ličko.

Foto: ilustračné (na snímke je otec Jozefa Lička mladšieho)

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM