Stanislav Černák Rôzne

Hodnotenie hospodárenia miest: Pozrite sa, akú známku dostal Zvolen

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy ( INEKO ) hodnotil finančné zdravie jednotlivých miest za roky 2009 až 2012. Ako v tomto hodnotení obstál Zvolen?

Ilustračný obrázok k článku Hodnotenie hospodárenia miest: Pozrite sa, akú známku dostal Zvolen
Foto: Marcel Páleš

Finančné zdravie mesta podľa INEKA vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či mestu spôsobuje alebo nespôsobuje problémy. Počíta sa kombináciou piatich vybraných indikátorov finančnej stability: celkového dlhu, dlhovej služby, záväzkov neuhradených 60 a viac dní po lehote splatnosti, okamžitej likvidity a základnej bilancie.

Celkové finančné zdravie mesta Zvolen bolo ohodnotené výslednou známkou 4,3, pričom sa hodnotilo v intervale 0 až 6 (najlepšie). Známka 4,3 v slovnom vyjadrení predstavuje dobré finančné zdravie.

Jednotlivé zložky celkového finančného zdravia pozostávali zo základnej bilancie (Tu Zvolen získal 2,1 zo 6 bodov), dlhovej služby (5,4), celkového dlhu (5,1), záväzkov aspoň 60 dní po splatnosti (6) a okamžitej likvidity (3).

Najlepšie hospodári Kysucké Nové Mesto (5,6) a naopak, najhoršie hospodáriacim mestom je podľa INEKA Myjava (2,0). Zvolenu patrí v rebríčku 63. priečka spomedzi všetkých 138 slovenských mi­est.

Pre porovnanie prinášame aj hodnotenie susedných miest: Dudince sú na 29. mieste, Krupine patrí 30. priečka, Hriňová je 32., Sliač 39. a Detva je taktiež pred Zvolenom na 53. priečke.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM