Jakub Forgács Správy

Gašparovič a Schuster vo Zvolene pokrstili unikátnu knihu. Obsahuje semená jedle

Pod Pustým hradom uviedli do života knihu, ktorá má environmentálny odkaz. Jedna kniha = jeden strom, v podobe semienok lesných drevín.

Ilustračný obrázok k článku Gašparovič a Schuster vo Zvolene pokrstili unikátnu knihu. Obsahuje semená jedle
3
Galéria
Zdroj: TASR

Semienka jedle bielej obsahuje najnovšia reprezentatívna knižná publikácia Universitas Technica in Zvolen, ktorá na takmer 200 stranách približuje minulosť aj súčasnosť Technickej univerzity (TU) vo Zvolene. Škola ju vydala pri príležitosti 210. výročia vysokoškolského lesníckeho štúdia na Slovensku a 65. výročia lesníckeho a drevárskeho vysokého školstva vo Zvolene.

Knihu na nedávnej slávnosti k výročiu TU pokrstili rektor univerzity Rudolf Kropil a bývalí prezidenti SR Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster. Ako uviedla Mariana Krivošíková z oddelenia vonkajších vzťahov TU, publikácia tematicky a obsahovo nadväzuje na knihu z roku 2012, ktorá bola vydaná pri príležitosti 60. výročia založenia školy. „Nesie v sebe rovnaký environmentálny odkaz – jedna kniha = jeden strom, v podobe semienok lesných drevín.“

Najnovšia publikácia TU poukazuje na tvorivú výskumnú a pedagogickú prácu zamestnancov univerzity. „Knihu začíname symbolom zodpovedného prístupu k nášmu životnému prostrediu a vyzývame vás, aby ste zasadili semienka lesných stromov a tým symbolicky deklarovali záujem o zachovanie našej planéty pre ďalšie generácie,“ píše sa v publikácii. Kniha je zaujímavá aj tým, že čitateľ si môže pozrieť niektoré fotografie stromov v 3D zobrazení pomocou špeciálnych okuliarov.

Jubilejné knihy vydáva TU v novodobej histórii pravidelne každých päť rokov. V roku 1992 vyšla prvá vo vydavateľstve Príroda, v roku 1997 to bola kniha v domovskom Vydavateľstve TU a bola napísaná už v slovenčine a angličtine, podobne aj tie, ktoré uzreli svetlo sveta v rokoch 2002 a 2007.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Technická univerzita vo Zvolene
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM