Stanislav Černák Správy

Firmu, ktorá predložila najlacnejšiu ponuku na stavbu úseku Zvolen–Pstruša, môže postihnúť vylúčenie!

Vylúčenie z prebiehajúcich súťaží môže postihnúť šesť stavebných firiem, medzi nimi figuruje aj tá, ktorá predložila najlacnejšiu ponuku na výstavbu úseku Zvolen, východ – Pstruša. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) teraz čaká na rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie.

Ilustračný obrázok k článku Firmu, ktorá predložila najlacnejšiu ponuku na stavbu úseku Zvolen–Pstruša, môže postihnúť vylúčenie!
Zdroj: Webnoviny.sk

Ak Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodne, že sa šestica stavbárov pre kartel z minulosti nemôže zúčastňovať štátnych tendrov, NDS ich vylúči z prebiehajúcich súťaží. Zákazky následne pridelí ďalším účastníkom obstarávaní po vyhodnotení ich ponúk. Na stretnutí s novinármi to uviedol generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš.

Dotkne sa to termínov výstavby?

„Jednoducho nám nezostane nič iné, len ich vylúčiť,“ avizoval Gajdoš. V aktuálnych súťažiach tak zostanú zvyšné firmy, ktorých sa prípadný zákaz týkať nebude. „A tie budú vyhodnotené,“ doplnil šéf NDS. Nech je však rozhodnutie úradu v tejto veci akékoľvek, termínov výstavby diaľnic by sa podľa neho dotknúť nemalo.

Podľa rozhodnutia Protimonopolného úradu (PMÚ) z roku 2006, ktoré vlani v decembri potvrdil aj Najvyšší súd (NS) SR, uzavreli kartelovú dohodu spoločnosti Strabag, Doprastav, Betamont, Inžinierske stavby, Skanska DS a Mota-Engil, stalo sa tak počas súťaže na výstavbu úseku diaľnice D1 na Spiši z Mengusoviec po Jánovce. Momentálne pritom prebiehajú súťaže na výstavbu troch nových úsekov ciest.

V hre aj úsek Zvolen-Pstruša

Medzi ne patrí i neukončená súťaž na rýchlostnú cestu R2 na juhu stredného Slovenska. Konkrétne ide o úsek Zvolen, východ – Pstruša. Najlacnejšie ho chce postaviť spoločnosť Skanska. V tendri predložila ponuku vo výške 88,6 milióna eur. Druhú najnižšiu cenu ponúklo združenie firiem Corsan Corviam Construccion a Chemkostav v hodnote 98,8 milióna eur. Diaľničiari ponuky stavbárov ešte vyhodnocujú.

O karteli stavbárov rozhodol PMÚ v roku 2006, až vlani v decembri tento verdikt definitívne potvrdil NS SR. Za kartel dostali stavebné firmy pokutu takmer 45 miliónov eur. V čase rozhodnutia PMÚ zareagoval aj ÚVO. Vydal usmernenie, na základe ktorého sa tieto firmy nemohli zúčastňovať verejných súťaží. To sa však doteraz neuplatňovalo, pretože nasledovala séria súdnych sporov. Po aktuálnom rozhodnutí Najvyššieho súdu sa očakáva ďalšie usmernenie ÚVO, ktoré dá odpoveď na to, či sa môžu v súčasnosti tieto spoločnosti zúčastňovať na štátnych súťažiach.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM