Stanislav Černák Rôzne

Dobré správy pre milovníkov filmov: Paleta fungujúcich kín v regióne sa rozšírila!

Ak radi pozeráte filmy na veľkom plátne, táto správa vás poteší. Na snímky sa po novom bude dať zájsť v regióne aj do ďalšieho fungujúceho kina. To dokonca prešlo digitalizáciou.

Ilustračný obrázok k článku Dobré správy pre milovníkov filmov: Paleta fungujúcich kín v regióne sa rozšírila!
Zdroj: TASR

Po roku a pol sa v Hriňovej začne opäť premietať. Momentálne to bude jediné fungujúce kino v okrese Detva. Projekcie v zdigitalizovanom kine v tamojšom kultúrnom dome, odštartuje začiatkom novembra večer, venovaný všetkým premietačom, ktorí sa v meste v minulosti zaslúžili o prevádzku kina.Hriňovské kino patrilo v návštevnosti ešte v 90. rokoch medzi špičku v Banskobystrickom kraji. Vtedy dokonca ešte fungovalo v meste aj druhé kino a to na sídlisku Bystré. To ale vznikom nového kina zaniklo.

Digitalizácia stála 13 800 eur

Podľa primátora Stanislava Horníka, celá digitalizácia formou tzv. malej digitalizácie E-Cinema, vyšla na 13 800 eur. Z Audiovizuálneho fondu získali 11 000 eur. Zvyšok doplatilo mesto. Samospráva mala pri tom aj šťastie. Audiovizuálny fond dostal totiž osobitnú dotáciu z rezervy predsedu vlády, takže počet podporených kín sa mohol rozšíriť. Medzi čakateľmi bola aj Hriňová.

Na meste vedia, že kino nebude ziskové, práve naopak, bude dotované z mestského rozpočtu. Tak to aj vždy bolo. V týchto dňoch oslovujú distribučné spoločnosti a pripravujú programovú štruktúru. Sami sú zvedaví, ako zareagujú ľudia. Veď v meste sa takmer rok a pol nepremietalo.

Výhodou by spočiatku malo byť aj to, že v okrese Detva budú jediným kinom. Už na budúci rok by malo ale v Detve, po obnove tamojšieho kultúrneho domu, pribudnúť nové 3D kino.

Festival amatérskych filmov

Premietať by sa malo vždy v nedeľu a ďalší vybraný deň, buď v piatok, alebo v sobotu. Plány však majú aj na zorganizovanie filmového festivalu amatérskych filmov s názvom Folklór a tradície. Mal by sa konať už na jar budúceho roku.

Prvé kino založili v meste v roku 1949. Bolo v miestom hostinci. Neskôr sa premietalo v mestských priestoroch na dnešnej Jarmočnej ulici, kde bolo kino až do roku 1989, kedy ukončili stavbu nového kultúrneho domu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM