Stanislav Černák Rôzne

Do Lešti priviezli špeciálnu techniku: Vojaci vyrábajú vodu zo vzduchu

Príslušníci armád z celého sveta počas cvičenia využívajú aj inteligentný generátor energie a dokážu upraviť vodu aj zo znečistených zdrojov.

Ilustračný obrázok k článku Do Lešti priviezli špeciálnu techniku: Vojaci vyrábajú vodu zo vzduchu
Zdroj: Webnoviny.sk

V Lešti vyrábajú vojaci inteligentnú energiu, umožňuje im to technika, ktorú príslušníci armád viacerých krajín priviezli na najväčšie logistické cvičenie Capable Logistician 2013.

Vojaci využívajú napríklad inteligentný generátor energie, solárne a veterné generátory elektrickej energie či LED osvetlenie. Elektrinu získanú z alternatívnych zdrojov potom „uskladňujú“ v generátore a takto dokážu ušetriť až 30 percent nákladov oproti bežným generátorom, ktoré majú spaľovacie motory.

O technické vymoženosti sa stará mnohonárodný tím odborníkov z Nemecka, Veľkej Británie, USA a Holandska pod vedením Susanne Michaelis, ktorá je z veliteľstva NATO.

Príslušníci armád z USA, Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie, Holandska, Rumunska, Českej republiky a Bosny a Hercegoviny počas cvičenia čerpajú a upravujú vodu. Dokážu ju získať aj zo znečistených zdrojov a vyčistiť tak, aby bola pitná. Na cvičení prvý raz používajú aj mobilné zariadenie, ktoré vyrába pitnú vodu zo vzduchu.

„Výrobná kapacita tohto prístroja je 20 litrov pitnej vody za hodinu,“ poznamenal hovorca ozbrojených síl Milan Vanga. Vojaci okrem toho pomocou špeciálnej techniky vŕtajú studne, upravujú vodu, zabezpečujú jej skladovanie a prepravu.

Vojakov ešte čaká dôležitá úloha

Veľmi dôležitou úlohou je vybudovanie poľného muničného skladu podľa noriem NATO. Túto úlohu zabezpečovali predovšetkým rakúski, slovenskí a českí vojaci.

Vojenskú logistiku má na cvičení pod palcom Spoločná logistická podporná skupina. Okrem slovenských vojakov ju tvoria zástupcovia armád 21 krajín. „Pri tejto príležitosti je potrebné pripomenúť, že práve Spoločná logistická skupina krajín V4 ( Česká republika, Poľsko, Maďarsko a Slovensko) pod českým velením by mala zabezpečovať Bojovú skupinu Európskej únie (Battle Group EU) v roku 2016,“ povedal Vanga.

Slovenskí a českí vojaci na cvičení plnia úlohy leteckého monitorovania, dopravy, ale napríklad aj prevoz materiálov v podvese pod vrtuľníkom či hasenie požiaru pomocou bambi vakov. Využívajú pritom vrtuľníky Mi-17 a 171.

Zladiť logické systémy

Celý priestor cvičenia, ako aj ochranu konvojov zabezpečuje Mnohonárodná jednotka vojenskej polície NATO, ktorú tvoria vojenskí policajti z Poľska, Českej republiky, Chorvátska a Slovenska.

Zatiaľ posledné cvičenie NATO s podobným zameraním ako medzinárodné logistické cvičenie Capable Logistician 2013 sa uskutočnilo v roku 2004. V porovnaní s ním je ale cvičenie vo Výcvikovom priestore Vojenského obvodu Lešť trikrát väčšie.

Zúčastňuje sa na ňom takmer 1 800 cvičiacich vojakov z 35 členských i partnerských krajín NATO. Ich úlohou je zladiť logistické systémy armád rôznych štátov do jedného funkčného celku.

Vanga dodal, že vojaci zároveň overia aj funkčnosť štandardov NATO, podľa ktorých je logistika zabezpečovaná v súčasných operáciách na podporu mieru napríklad v Afganistane.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM