Stanislav Černák Rôzne

Divočina v meste: Poznávacia vychádzka pre verejnosť

Pri príležitosti Medzinárodného dňa Biodiverzity zorganizuje občianske združenie Slatinka zaujímavú vychádzku do prírody v mestskom parku Lanice nazvanú Divočina v meste.

Ilustračný obrázok k článku Divočina v meste: Poznávacia vychádzka pre verejnosť
Zdroj: TASR

Divočina v meste sa uskutoční v stredu 22. mája v mestskom parku Lanice. Program sa začne o 14. hodine, kedy je prichystaná vychádzka pre deti z tretej základnej školy spojená s tvorivými aktivitami a dielničkou. „V tretej základnej škole existuje skupina aktívnych detí, ku ktorej sa pridajú aj ostatné deti zo Školského klubu. V Laniciach budeme s deťmi inštalovať vtáčie búdky, ktoré vyrobili počas Dňa zeme,“ prezradila Martina Paulíková z občianskeho združenia Slatinka.

O pol piatej bude verejná prechádzka pre širšiu verejnosť zameraná na spoznávanie prírody. „Bude s nami odborník, ktorý sa vyzná do rastlín, húb a zvierat. V podstate to bude spoznávacia vychádzka,“ povedala Paulíková. Rozprávať sa bude aj o vplyve zelených plôch na životné prostredie v meste.

Chcú tam vybudovať park

„Ľuďom sme chceli dať príležitosť ohmatať si prírodu v meste. V Laniciach je zvyšok pôvodných spoločenstiev, ktoré kedysi popri Hrone rástli. Zostala tam zachovaná, akoby divočina v meste a je tam už asi 25 rokov zámer vytvoriť v tejto časti park. V územnom pláne je vyčlenená plocha ako park,“ povedala členka združenia Slatinka a pokračovala, „nepôjde však o klasický park, ako je napríklad park Ľudovíta Štúra. Niektoré miesta budú ponechané na pozorovanie prírody, budú tam cestičky. Určitá časť bude vymedzená na nejaké športoviská.“

Pripravuje sa územný plán

Občianske združenie Slatinka získalo v týchto mesiacoch financie na tento projekt a v spolupráci s mestom Zvolen pripravuje detailný územný plán zóny Lanice. „Aj kvôli tomuto chceme dať ľuďom vedieť, že sa to spracúva a chceme, aby oni sami sa vyjadrili, čo by chceli a nechceli mať v tomto parku. Proces plánovania bude trvať počas celého roka. Práve v rámci Medzinárodného dňa biodiverzity sme chceli odštartovať túto kampaň, aby sa ľudia prišli pozrieť na toto územie,“ dodala Paulíková.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM